Zamknij

Segregacja śmieci. Tarnogórzanie mieszczą się w normach

16:00, 28.05.2021 J.M.
Nieczynne składowisko śmieci i Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Rybnej. Fot. Jarosław Myśliwski Nieczynne składowisko śmieci i Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Rybnej. Fot. Jarosław Myśliwski

Osiem lat temu przeprowadzono tzw. rewolucję śmieciowa. Przyglądamy się, jak po latach wygląda gospodarka odpadami w Tarnowskich Górach i jakie skutki przyniosła.

Jednym z podstawowych założeń tzw. rewolucji śmieciowej, którą wprowadzono 1 lipca 2013 roku, było zwiększenie poziomu odzysku szkła, tworzyw sztucznych i papieru. Stąd podział stawek za odbiór śmieci segregowanych i zmieszanych. Aby zachęcić do segregacji, ci którzy ją zadeklarowali, płacili mniej.

Za zorganizowanie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych odpowiedzialne jest  miasto. Wysokość stawek ustala Rada Miejska w Tarnowskich Górach, a wynikają one z przetargu na odbiór, zbieranie, transport i zagospodarowywanie odpadów na terenie gminy. Ostatni przetarg odbył się niedawno. Konkurencji nie było, wpłynęła tylko jedna oferta, firmy Remondis i to jej powierzono gospodarkę odpadami w Tarnowskich Górach na najbliższe 1,5 roku. Rada nie podjęła jeszcze uchwały w sprawie wysokości stawek, ale należy liczyć się z podwyżką. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 lipca. Obecnie tarnogórzanie płacą miesięcznie od osoby 21 zł w przypadku odpadów segregowanych i 42 zł zmieszanych.

Co, gdzie i kiedy?

Odpady zmieszane są odbierane:

– raz na dwa tygodnie w budynkach jednorodzinnych,

– raz na tydzień w budynkach wielolokalowych, niebędących blokami mieszkalnymi, w większości kamienice,

– trzy razy na tydzień w blokach mieszkalnych.

Odpady ulegające biodegradacji są odbierane:

– w budynkach jednorodzinnych:  

raz na dwa tygodnie w terminie od kwietnia do listopada,

raz na miesiąc w terminie od grudnia do marca,

– raz na tydzień we wszystkich budynkach wielolokalowych.

Odpady zebrane w sposób selektywny (tworzywa sztuczne i metale, szkło i opakowania wielomateriałowe, papier) są odbierane:

– raz w miesiącu w budynkach jednorodzinnych,

– raz w tygodniu we wszystkich budynkach wielolokalowych.

Odpady wielkogabarytowe są odbierane:

– dwa razy w roku w dniu określonym w harmonogramie dla budynków jednorodzinnych i wielolokalowych,

– raz na tydzień w blokach mieszkalnych.

Urząd Miejski w Tarnowskich Górach uruchomił stronę internetową odpady.tarnowskiegory.pl, gdzie mieszkańcy mogą znaleźć informacje dotyczące zbiórek odpadów wielkogabarytowych, wydawania worków do odbioru odpadów zielonych itd.

Odzysk rośnie

Zmiany w gospodarowaniu odpadami, wprowadzone w 2013 r., zakładały, że ilości posegregowanych śmieci będzie rosnąć. Wyznaczono też minima, które każda gmina musi osiągnąć. W 2013 r. poziom recyklingu wynosił 12 proc. ogółu zebranych odpadów, rok później 14 proc. ale w 2018 r. już 30, w 2019 r. 40, a w 2020 r. było to już 50 proc.

W 2018 r. w Tarnowskich Górach zebrano ok. 34 proc. odpadów posegregowanych. Także rok później udało się osiągnąć zakładany poziom recyklingu. Przepisy regulują poziom ograniczenia masy bioodpadów przekazywanych do składowania. W przypadku Tarnowskich Gór nie powinno ich być więcej niż 35 proc. śmieci. W 2020 r. było to 14 proc. Spełniono także wymagane poziomy recyklingu w przypadku innych rodzajów odpadów.

Według danych z końca ubiegłego roku 99 proc. mieszkańców Tarnowskich Gór zostało objętych selektywną zbiórką odpadów, jest to wzrost o 4 proc. względem roku poprzedniego.

[ZT]31116[/ZT]

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%