Zamknij

Fundusz pomaga usuwać azbest. Można otrzymać dotację. O szczegóły należy pytać w urzędach gmin

17:09, 27.06.2021 J.M.
WFOŚiGW w Katowicach dofinansowuje usuwanie azbestu. Fot. Urząd Gminy w Zbrosławicach WFOŚiGW w Katowicach dofinansowuje usuwanie azbestu. Fot. Urząd Gminy w Zbrosławicach

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach prowadzi przy udziale środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program usuwania wyrobów zawierających azbest.

Co roku ogłasza nabór, który jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego województwa śląskiego, w których została przeprowadzona inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest, planujących zadania związane z demontażem, zbieraniem, transportem i unieszkodliwieniem wyrobów zawierających azbest, zgodnie z gminnym programem usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest.

Takie programy prowadzą m.in. Miasteczko Śląskie czy Tworóg, który wiosną ogłosił nabór wniosków o udzielenie dofinansowania na usuwanie wyrobów zawierających azbest. Zakończył się w maju.

W Lublińcu nabór trwa od 2 stycznia do 31 sierpnia każdego roku. Dofinansowanie ma formę dotacji, którą można otrzymać na usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest, pochodzących z obiektów budowlanych położonych na terenie gminy Lubliniec.

Dokumenty należy złożyć w Centrum Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Lublińcu przy ul. Paderewskiego 7a, lub przesłać pocztą na adres urzędu. Dla posiadaczy podpisu kwalifikowanego bądź profilu zaufanego jest możliwość złożenia wniosku w formie elektronicznej za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej przez platformę SEKAP lub ePUAP (wybrać "pismo ogólne"). Więcej informacji, wniosek wraz z załącznikami można znaleźć na stronie internetowej lubliniec.eu

WFOŚiGW w Katowicach ogłasza co roku wiosną nabór wniosków na dofinansowanie zadań związanych z realizacją gminnych programów usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest. Tegoroczne należy zrealizować do końca września. 

Maksymalna kwota dofinansowania ze środków WFOŚiGW i NFOŚiGW (pożyczka + dotacja ) wynosi do 100 proc. kosztów kwalifikowanych zadania, lecz nie więcej niż:

– 1200 zł/Mg odpadu zawierającego azbest - jeżeli na zadanie składają się: demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwienie odpadu;

– 900 zł/Mg odpadu zawierającego azbest - jeżeli na zadanie składają się: zbieranie, transport i unieszkodliwienie odpadu.

Maksymalna kwota dotacji ze środków WFOŚiGW i NFOŚiGW może wynosić:

– łącznie nie więcej niż 800 zł/Mg odpadu zawierającego azbest - jeżeli na zadanie składają się: demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwienie odpadu, w tym ze środków NFOŚiGW nie więcej niż 350 zł/Mg odpadu zawierającego azbest,

– łącznie nie więcej niż 600 zł/Mg odpadu zawierającego azbest - jeżeli na zadanie składają się: zbieranie, transport i unieszkodliwienie odpadu, w tym ze środków NFOŚiGW nie więcej niż 300 zł/Mg odpadu zawierającego azbest.

Udział środków udostępnionych w formie dotacji przez NFOŚiGW może wynosić do 50 proc. kwoty dofinansowania.

Azbest ma szereg zalet. Odporność na wysokie temperatury i mróz, a także na ogień i korozję. To sprawiło, że był szeroko wykorzystywany nie tylko do produkcji pokryć dachowych, ale także okładzin elewacyjnych, rur oraz kanałów wentylacyjnych i spalinowych. Z czasem okazało się jednak, że azbest jest substancją rakotwórczą. Z tego powodu od lat 70. ubiegłego wieku w całej Europie stopniowo zaczęto ograniczać produkcję eternitu.W Polsce od 1998 roku obowiązuje Ustawa o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest. Z kolei w roku 2002 przyjęto 30-letni program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest, stosowanych na terytorium Polski. Jego celem jest wsparcie właścicieli obiektów z pokryciem dachowym zawierającym azbest i całkowite wyeliminowane niebezpiecznej substancji z otoczenia.

 

 

 

 

 

 

[ZT]31383[/ZT]

 

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%