Zamknij

Lubicie park Repecki w Tarnowskich Górach? Fundusz dotuje jego pielęgnację od wielu lat

12:16, 28.07.2021 J.M Aktualizacja: 12:28, 28.07.2021
Do parku Repeckiego zaglądają także turyści, którzy przyjeżdżają tutaj zwiedzać Sztolnię Czarnego Pstrąga. Fot. Jarosław Myśliwski Do parku Repeckiego zaglądają także turyści, którzy przyjeżdżają tutaj zwiedzać Sztolnię Czarnego Pstrąga. Fot. Jarosław Myśliwski

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dofinansował ochronę zabytkowej zieleni w parku Repeckim kwotą ponad 120 tys zł. To tylko w tym roku. Dotuje pielęgnację parku od wielu lat.

Często można w nim spotkać spacerowiczów, są tam też świetne warunki do biegania, nordic walkingu, jazdy na rowerach, a zimą do uprawiania narciarstwa biegowego. WFOŚiGW w Katowicach wspiera nie tylko utrzymanie parku Repeckiego w Tarnowskich Górach, ale i poznawanie jego walorów przyrodniczych.

Przetarg na prace w tym roku jest rozstrzygany. W ubiegłym ich koszt przekroczył 100 tys. zł, z czego dofinansowanie funduszu wyniosło prawie połowę.

Ponad 25 lat współpracy

Prace pielęgnacyjne w parku Repeckim są dofinansowywane przez WFOŚiGW od 1995 roku. Przyrodniczo jest to najbardziej cenny park w Tarnowskich Górach. W dużej części ma charakter leśny i odtwarza się sam, ale bez pomocy człowieka niektóre gatunki nie miałyby szans na przetrwanie. Na przykład kasztanowce w nierównej walce ze szrotówkiem nie są tu pozostawione same sobie.

Walcząc ze szkodnikami stosuje się m.in. pułapki i dyspensery feromonowe. Fot. Jarosław Myśliwski

Z dotacji funduszu finansowane są m.in. pułapki feromonowe. Ponieważ rośnie tutaj wiele wiekowych drzew, prace pielęgnacyjne przedłużają im życie. Dotacje z katowickiego WFOŚiGW na utrzymanie starodrzewu otrzymuje głównie Urząd Miejski w Tarnowskich Górach. Natomiast dwa lata temu z pomocą funduszu zmodernizowano ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną, która biegnie wokół Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty". "Jej długość wynosi ok. 1,4 km i ma 18 przystanków z tablicami informacyjnymi oraz miejscami do odpoczynku. Ścieżkę otacza zabytkowy park w Reptach założony pod koniec XIX w. Jej powstanie w latach 2004–2006 było wspólnym pomysłem GCR "Repty" oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach" – napisano w informatorze, który wydano przy okazji gruntownej modernizacji ścieżki.

Mając na względzie ochronę zabytkowej zieleni parku Repeckiego z WFOŚiGW w Katowicach współpracują różne instytucje. Jedną z nich jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Fot. Jarosław Myśliwski

Park z historią

Park Repecki ma ciekawą historię. Jak podaje Tadeusz B. Hadaś w "Historii Tarnowskich Gór", w 1820 roku las repecki stał się własnością tarnogórsko-świerklanieckiej linii rodu Henckel von Donnersmarck. Cztery lata później wybudowano zamek myśliwski. Wtedy las przekształcono w zwierzyniec, otaczając go murem z kamienia wapiennego, którego pozostałości możemy oglądać m.in. przy ul. Repeckiej. Aby ułatwić polowanie, wycięto część drzew.

Pod koniec XIX wieku zwierzyniec przekształcono w angielski park rezydencjonalny, spłaszczono i zaokrąglono wzgórza, wypełniono nierówności w dolinach. "Posadzono około 10 000 drzew (głównie buki i dęby) o wysokości 10 m metodą "zamarzniętej bryły". Całość zieleni zaprojektowano w ten sposób, aby w miarę oddalania się od wzniesionego w latach 1893-1898 nowego neorenesansowego pałacu znajdującego się w centrum parku, narastało wrażenie płynnego przejścia z naznaczonego ludzką myślą parku ku kwiecistym łąkom i rozległym kompleksom "naturalnego lasu". Nieużytkowany zamek myśliwski przekształcił się w ruinę, którą rozebrano w 1971 roku, zakładając na tym miejscu duży parking. Pałac, spalony przez Armię Czerwoną i rozszabrowany w 1945 roku, wysadzono w powietrze w latach sześćdziesiątych decyzją władz partyjnych. Na jego miejscu powstał kompleks budynków Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji" – napisał Tadeusz B. Hadaś.

[ZT]31777[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%