Zamknij

Z naturą po drodze. Gdzie w Tarnowskich Górach znajdziemy ścieżki edukacyjno-przyrodnicze?

08:37, 01.09.2021 J.M.
Tarnowskie Góry. Za dotację WFOŚiGW w Katowicach magistrat poprowadził także ścieżkę edukacyjną w Dołach Piekarskich. Fot. Jarosław Myśliwski Tarnowskie Góry. Za dotację WFOŚiGW w Katowicach magistrat poprowadził także ścieżkę edukacyjną w Dołach Piekarskich. Fot. Jarosław Myśliwski

Zainteresować turystę, który trafił w to czy inne miejsce być może przypadkiem. Edukować w łatwy i przyjemny sposób. Nauczyć szacunku do przyrody. Na tym zapewne nie wyczerpują się cele tworzenia ścieżek edukacyjno-przyrodniczych.

Tworzenie ścieżek edukacyjno-przyrodniczych wspiera od wielu lat Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W Tarnowskich Górach najwięcej jest ich w parku Repeckim. Spacerujących tam pacjentów GCR i turystów próbują zainteresować fauną i florą oraz historią miejsca. Ustawiły je z pomocą finansową katowickiego WFOŚiGW Górnośląskie Centrum Rehabilitacji Repty oraz Urząd Miejski w Tarnowskich Górach.

Magistrat za dotację funduszu poprowadził także ścieżkę edukacyjną w Dołach Piekarskich. Znajdujący się w dzielnicy Bobrowniki Śląskie – Piekary Rudne zespół przyrodniczo-krajobrazowy został objęty ochroną w 2006 r.

"Teren obejmuje obszary powyrobiskowe, gdzie od 1890 r. do początku XX wieku funkcjonowała odkrywkowa kopalnia żelaziaka brunatnego i dolomitu. Na początku lat 60. XX w. teren wyrobisk został częściowo zalesiony, natomiast w większości nastąpiła naturalna sukcesja. Obecnie na stokach dawnych wyrobisk znajduje się las zbliżony do grądu. Zbocza śródleśnych dolinek lokalnie porastają zbiorowiska murawowe, gdzie występują gatunki chronione np. dziewięćsił bezłodygowy, kruszczyk szerokolistny oraz gatunki chronione częściowo, tj. kruszyna pospolita, konwalia majowa. Zanotowano także wśród nich jedyne w granicach Tarnowskich Gór stanowisko goryczki orzęsionej – rzadkiej i objętej całkowitą ochroną prawną rośliny. W jednym z powyrobiskowych zagłębień znajduje się oczko wodne z fragmentami roślinności szuwarowej. W pobliżu stawu żyje wiele płazów m.in. trzy gatunki żab oraz ptaki np. skowronek, pliszka żółta, gąsiorek" – informuje Urząd Miejski w Tarnowskich Górach.

Kilka ścieżek edukacyjnych utworzyło Nadleśnictwo Brynek. Ścieżka poprowadzona w sąsiedztwie siedziby nadleśnictwa opowiada o pożytkach, które czerpiemy z lasu. Jej częścią  jest izba leśna wyposażona w gabloty i plansze tematyczne ukazujące m.in. walory przyrodnicze Nadleśnictwa Brynek.

W szkółce leśnej w Brzeźnicy jest ścieżka tematyczna "Leśne niemowlęctwo", a w Połomi prezentująca życie wodne w śródleśnych stawach.

Nadleśnictwo Świerklaniec ma jedną ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną. Znajduje się w pobliżu leśniczówki w Truszczycy.

Zatytułowana "Pod trzema dębami" ma charakter ogólnoprzyrodniczy. Poza tablicami jest tam wiata z miejscem na ognisko oraz boisko do siatkówki i piłki nożnej.

 

[ZT]31777[/ZT]

 

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%