Zamknij
REKLAMA

Czyste Powietrze dla Tworoga. Mieszkańcy złożyli 110 wniosków

12:00, 29.09.2021 | J.M.
Tworóg. Z pomocy punktu konsultacyjno-doradczego korzystają mieszkańcy wszystkich sołectw, w tym także z Kotów. Fot. Jarosław Myśliwski
REKLAMA

110 wniosków o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze pomógł przygotować punkt konsultacyjno-doradczy działający przy Urzędzie Gminy w Tworogu. A początki były bardzo skromne.

W pierwszym półroczu 2020 r. wnioski o dofinansowanie z  programu "Czyste Powietrze" złożyło 11 właścicieli nieruchomości z gminy Tworóg. Wnioskowali o dotacje razem sięgające 150 tys. zł.

– A potem zaczęła się ustawiać kolejka zainteresowanych pomocą w wypełnieniu wniosku czy ich rozliczeniu, co jest jeszcze trudniejsze – mówi Sebastian Zając z Urzędu Gminy w Tworogu. 

Program "Czyste Powietrze" ma na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń z jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego. Podstawowym warunkiem otrzymania dofinansowania jest wymiana starego pieca/kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła spełniające wymagania programu, a w przypadku budynków nowo budowanych zakup i montaż nowego, zgodnego z wymogami programu źródła ciepła.

Aby beneficjentom ułatwić korzystanie z programu, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zaproponował gminom utworzenie punktów konsultacyjno-doradczych. Skorzystał z tego Tworóg, który ma pracownika przeszkolonego w zakresie obsługi programu "Czyste Powietrze".

– Zależy mi, żeby jak najwięcej mieszkańców skorzystało z programu, natomiast osoby starsze mogą sobie nie radzić z wypełnianiem wniosków przez internet. Dlatego chcę im zapewnić pomoc pracownika urzędu, u którego będą mogły się dopytać i rozwiać wszelkie wątpliwości – powiedział Eugeniusz Gwóźdź, wójt Tworoga, gdy wysyłał pracownika na szkolenie do WFOŚiGW w Katowicach.

Efekty są widoczne gołym okiem. Od początku istnienia punktu przygotowano w nim 110 wniosków. – Z pomocy korzystają mieszkańcy wszystkich sołectw Tworoga, ale także z Potępy w gminie Krupski Młyn, czy Rybnej i Strzybnicy, dzielnic Tarnowskich Gór, gdzie takiego punktu nie ma – mówi Sebastian Zając.

Program "Czyste Powietrze" wszedł w Tworogu w miejsce Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, który miał w gminie dwa etapy.

W celu ograniczenia niskiej emisji gmina przeprowadziła także termomodernizację siedmiu budynków komunalnych. To Gminny Ośrodek Kultury, remizy strażackie w Świniowicach, Kotach i Tworogu, szkoła w Boruszowicach, przedszkole w Wojsce i budynek LKS "Orzeł" Koty. W niektórych poza ocieplaniem wymieniono także źródła ciepła.

[ZT]32476[/ZT]

 

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%