Zamknij
REKLAMA

Kalety dostały dotację na ścieżkę do słynnego cisa

11:16, 28.09.2021 | J.M.
Kalety. Cis Donnersmarcka. Fot. Jarosław Myśliwski
REKLAMA

Kalety otrzymały dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na utworzenie ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej  "Edukacja wokół cisa Donnersmarcka".

W ramach projektu wytyczona zostanie ścieżka wokół zabytkowego, jednego z najsławniejszych drzew województwa śląskiego. Będą tam gry terenowe o tematyce leśnej oraz tablice edukacyjne, m.in. o budowie warstwowej lasu, drzewoterapii, a także ciekawostki na temat sławnego cisa.

Całość projektu opiewa na kwotę ponad 21 tys. zł, z czego prawie 17 tys. zł to dofinansowanie z WFOŚiGW w Katowicach. Ścieżka powinna być gotowa do końca listopada.

– Także w tym roku powinien być gotowy podest, którym będzie można dostać się i obejść wiekowego cisa – zapowiada burmistrz Kalet Klaudiusz Kandzia.

Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie podestu, ale wpłynęła tylko jedna oferta, znacznie przekraczająca kwotę, którą planowano wydać. Opiewała na 106 tys. zł. Ogłoszono drugi przetarg, tym razem wpłynęły trzy oferty. Najtańsza na 60 tys. zł i z tym oferentem miasto zamierza podpisać umowę.

 W tym roku cis Donnersmarcka został poddany zabiegom pielęgnacyjnym, podobnie jak zabytkowe dęby w Truszczycy. Dofinansował to Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Kalety otrzymały na ten cel przeszło 55 tys. zł.

Cis Donnersmarcka jest atrakcją przyciągającą wielu miłośników przyrody. Niełatwo go znaleźć. Jadąc z Kalet, najłatwiej trafić do niego, podążając za znakami ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej od leśniczówki w Jędrysku w kierunku Tarnowskich Gór. Po minięciu Stanicy Donnersmarcka, trzeba przejechać jeszcze około 150 metrów i znaleźć furtkę w ogrodzeniu, po lewej stronie duktu. Cis rośnie 25 metrów od drogi.

Jadąc od Sowic, za Tłuczykątem, natrafimy na oznakowanie wspomnianej ścieżki, mijamy Głęboki Dół i po kilku kilometrach natrafimy na przystanek 8. ścieżki "Ptaki leśne". Przejeżdżamy dalej drogą około 150 metrów i po prawej stronie, na ogrodzonym terenie, możemy zauważyć koronę słynnego drzewa. Dużo łatwiej znaleźć furtkę, przez którą możemy podejść w pobliże cisa.

Problemy ze znalezieniem drzewa skończą się, gdy zostanie wybudowany podest i oznakowana ścieżka do cisa Donnersmarcka.

[ZT]32653[/ZT]

 

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%