Zamknij
REKLAMA

Im lepsza edukacja ekologiczna, tym mniej problemów z ochroną środowiska

12:58, 24.11.2021 | .
Tarnowskie Góry. Otwarcie zielonej pracowni w SP nr 5. Fot. Jarosław Myśliwski
REKLAMA

Lepiej zapobiegać, niż potem zmagać się z problemami. Taki jest sens edukacji ekologicznej, którą od wielu lat wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

– Cieszę się, że kolejna zielona pracownia trafia w ręce dzieci i młodzieży, i w takich warunkach mogą się uczyć, bo ochrona środowiska zaczyna się od edukacji. Stąd pomysł wojewódzkiego funduszu na zielone pracownie, aby edukować i podnosić świadomość ekologiczną. Im wyższy poziom, tym potem mniej problemów ekologicznych – powiedział prezes Tomasz Bednarek podczas otwarcia zielonej pracowni w Szkole Podstawowej nr 5 w Tarnowskich Górach.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach nagrodził pomysł na utworzenie Błękitnej planety, bo tak nazwano pracownię, kwotą 9 tys. zł. Potem, już w konkursie na realizację, fundusz przekazał ponad 35 tys. zł.

Zielone pracownie są wyposażone w nowoczesne pomoce naukowe, sprzyjają zdobywaniu wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Odgrywają bardzo dużą rolę w kształtowaniu świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży.

Do tek j pory odbyło się 7 edycji konkursów – "Zielona Pracownia_projekt" i "Zielona Pracownia", WFOŚIGW w Katowicach przeznaczył ponad 13,4 mln zł na utworzenie 369 zielonych pracowni w województwie śląskim.

Tak dla Czystego Powietrza

Katowicki WFOŚiGW, podobnie jak inne wojewódzkie fundusze, jest zaangażowany w realizację programu "Czyste Powietrze", mającego na celu wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, termomodernizację i ograniczenie niskiej emisji. Z programem powiązany jest konkurs adresowany do dzieci i młodzieży.

  Do końca listopada Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyjmuje prace w konkursie na ekologiczny plakat z zakresu efektów likwidacji niskiej emisji - "Tak dla Czystego Powietrza". Nowością tegorocznej edycji jest możliwość udziału w nim nie tylko uczniów szkół podstawowych oraz świetlic środowiskowych z województwa śląskiego, ale także dzieci w wieku przedszkolnym. Do wygrania nagrody o łącznej wartości ponad 12 tys. zł.

– Konkurs do tej pory był przeznaczony dla uczniów do 15. roku życia, ale jako że zaczęliśmy dostawać coraz więcej zapytań dotyczących przedszkolaków, to w tym roku postanowiliśmy wyjść im naprzeciw i utworzyć kategorię, w której i ci najmłodsi będą mogli się wykazać umiejętnościami plastycznymi – wyjaśnia przewodnicząca jury Aleksandra Kuszka, dyrektor biura WFOŚiGW w Katowicach.

Zgodnie z regulaminem, prace muszą być dostarczone do WFOŚiGW w Katowicach do 30 listopada do godz. 15.30 (decyduje data wpływu do funduszu). Ogłoszenie wyników zaplanowano na grudzień.

W ubiegłym roku na konkurs wpłynęło 217 prac. Jury przyznało łącznie 25 nagród i wyróżnień w pięciu kategoriach. Pierwsza edycja, organizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach konkursu, odbyła się w 2019 roku.

Przedszkolaku, złap oddech

Jak informowaliśmy na początku tego roku, blisko 900 oczyszczaczy powietrza trafiło do 449 przedszkoli z województwa śląskiego w ramach drugiej edycji kampanii edukacyjno-informacyjnej "Mogę! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech". Jej koszt wyniósł około 1,5 mln zł, pieniądze pochodziły także z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Celem kampanii edukacyjno-informacyjnej "MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech" było rozwijanie świadomości ekologicznej mieszkańców województwa śląskiego, w szczególności dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców w zakresie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie, zagrożeń wynikających ze złej jakości powietrza, sposobów zapobiegania niskiej emisji i unikania ekspozycji na zanieczyszczenia.

W pierwszej edycji kampanii udział wzięło 121 placówek przedszkolnych, zaangażowanych zostało blisko 14 tys. przedszkolaków. Do przedszkoli trafiło m.in. 500 oczyszczaczy powietrza.

Wtedy przedstawiciele Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach odwiedzali placówki, gdzie trafiały oczyszczacze i była to okazja zobaczenia przygotowanych przez przedszkolaków programów ekologicznych. W tej edycji ze względu na sytuację epidemiczną nie było możliwości odwiedzić przedszkolaków osobiście.

[ZT]33421[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%