Zamknij
REKLAMAGrille ogrodowe - wybierz na Ceneo

Episkopat zniechęca do szczepionek na COVID-19? "To budzi sprzeciw moralny"

09:30, 15.04.2021 | PAP
Skomentuj Przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych bp. Józef Wróbel. Fot. PAP
REKLAMA

- Technologia szczepionek firm Astra Zeneki i Johnson & Johnson ''budzi poważny sprzeciw moralny'' - twierdzi Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Stanowisko to nie wyklucza jednak możliwości skorzystania z obu tych szczepionek.

W siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyła się prezentacja stanowiska przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych bp. Józefa Wróbla w sprawie korzystania ze szczepionek przeciw COVID-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.

Bp Wróbel zaznaczył w dokumencie, że w przeciwieństwie do pierwszych szczepionek korzystających z technologii opartej na mRNA i niebudzących istotnych zastrzeżeń moralnych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów.

- Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny, gdyż w tym przypadku komórki pochodzące z abortowanych płodów stanowią niezbędne ogniwo technologii wytwarzania tych szczepionek - czytamy w stanowisku.

Zaznaczono w nim jednocześnie, że "katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami, gdyż istnieją inne – wyżej wspomniane mRNA – które nie budzą wiążących sumienie zastrzeżeń moralnych".

Bp Wróbel napisał, że stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek.

- Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki, mogą z nich skorzystać bez winy moralnej – podkreślił w dokumencie biskup.

Wskazano, że zgodnie ze stanowiskiem Magisterium Kościoła, wyjątkowa dopuszczalność tych szczepionek wynika stąd, że ich przyjęcie nie wiąże się z bezpośrednim uczestnictwem w aborcji, nie oznacza jej akceptacji i jej wymuszania".

Wyjaśniono, że "związek między płodem abortowanym i szczepionkami nie jest związkiem formalnym, co miałoby miejsce, jeżeli aborcja byłaby przeprowadzona na zamówienie producenta szczepionek i byłaby wymuszana przez osoby chcące z nich korzystać, ale jest związkiem materialnym".

Stanowisko przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych zakłada, że "korzystanie z tej szczepionki jest podyktowane przez prawdziwą konieczność czy obowiązek mający na celu ochronę życia i zdrowia osobistego lub bliźnich, którzy mogliby być zakażeni przez kontakt z niezaszczepioną osobą".

- Osoby takie winny jednak – w możliwy dla nich sposób – manifestować swój stanowczy sprzeciw wobec wykorzystania materiału biologicznego mającego niemoralną genezę w produkcji tej szczepionki oraz dlatego, aby nie zostały uznane za popierające w sposób pośredni aborcję - czytamy w dokumencie.

Stanowisko "nie uwzględnia aspektów formalnych szczepień tymi szczepionkami", zwłaszcza możliwych skutków ubocznych pozostających "w związku przyczynowym, a nie czasowym, z ich podaniem".

Powstrzymanie się od zajęcia stanowiska w tej kwestii podyktowane jest brakiem dostatecznych badań w tej materii, oraz brakiem jednolitego stanowiska specjalistów.

- Taka opinia będzie możliwa dopiero wtedy, gdy te wątpliwości zostaną w pełni wyjaśnione - zaznaczył w stanowisku bp Wróbel.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "zgodnie z zasadami etycznymi – w przypadku uzasadnionych podejrzeń, co do zagrożenia dla życia konkretnych osób stwarzanego przez którąś ze szczepionek, należy rezygnować z jej podania".

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

TytułTytuł

2 4

artykułu rodem z brukowca. Gwarek upada coraz niżej. 11:39, 15.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Tak jakTak jak

4 1

Obecna władza 15:13, 15.04.2021


dla klerudla kleru

9 2

wszystko jest nieetyczne, niemoralne, co się tyczy zwykłych ludzi, nie ich samych. Gdyby tak ludzkość ich słuchała, dalej s r a li byśmy do dziur w ziemi i mieszkali w jaskiniach. Dzięki klerowi, jesteśmy o 1200 a może i więcej lat do tyłu w rozwoju choćby medycyny, która dla kleru wciąż jest niemoralna. I dziś taki covid mógłby nam skoczyć. Na szczęście i tu też duże podziękowanie dla PiS, już niedługo znikną z naszego otoczenia i przepadną na śmietniku historii 15:48, 15.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

no cozno coz

8 2

mozna oczekiwac po bandzie pedofilskiej ?! 16:00, 15.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bogu ufajcieBogu ufajcie

2 3

On ma juz dużo lat zmiana przydzie 18:41, 15.04.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

sorrysorry

1 0

nie jestem żydem, aby bóstwom żydowskim ufać i cześć oddawać 20:58, 15.04.2021


Sorry2Sorry2

0 1

Do sorry *%#)!& jestes i nie wiesz co wyzej jest napisame 06:35, 16.04.2021


REKLAMA
REKLAMA
0%