Zamknij
REKLAMA

Dwanaście tysięcy złotych na dziecko. Od kiedy będą wypłacać pieniądze?

13:23, 24.05.2021 | Źródło: SuperExpress / Polskie Radio1
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne Fot. depositphotos.com
REKLAMA

Trwają prace nad ustawą, która wprowadzi zapowiadane w "Polskim Ładzie" 12 tysięcy złotych na dziecko. Od kiedy do polskich rodzin trafi rządowe wsparcie? Rąbka tajemnicy uchyliła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - tak nazywać się na nowy program wsparcia rodzin zawarty w "Polskim Ładzie". Ma być on zachętą dla młodych rodziców do powiększenia rodziny. 

Ma to być kwota 12 tysięcy złotych na każde drugie i kolejne dziecko, które ukończy 1 rok życia, ale nie przekroczy 3 lat. 

O wysokości wypłaty świadczenia mają decydować sami rodzice. To oni zdecydują czy pieniądze będą wypłacane przez rok w wysokości 1000 zł miesięcznie, a może przez 2 lata w wysokości 500 zł miesięcznie.

Na razie trwają pracę nad ustawą, która ma określać zasady korzystania ze świadczenia. Szefowa resortu wskazała jednak, że nie będzie ustalonego progu dochodowego, który wyznaczałby prawo do skorzystania ze wsparcia.

- Chodzi o stworzenie takich warunków, żeby rodzice mieli zapewniony komfort podjęcia decyzji o posiadaniu kolejnego potomka. Rodzicom jest łatwiej podejmować decyzje prokreacyjne, kiedy wiedzą, że mają ku temu odpowiednie warunki - tłumaczyła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma wejść w życie już od przyszłego roku. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej wskazała nawet konkretną datę. 

- Nasz plan jest taki, że ustawa wchodzi 1 stycznia 2022 r. i dopiero dzieci, które się urodzą będą nim objęte – mówiła w Radiowej Jedynce minister Marlena Maląg. 

W myśl założeń PiS, świadczenie ma być wypłacane od 12 miesiąca, a to oznacza, że wypłaty będą realizowane dopiero od 2023 roku. 

(Źródło: SuperExpress / Polskie Radio1)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

RolnikRolnik

0 0

Ja to sfinansuje z mojego 130 zł na Krus i z pracy poł roku 17:00, 24.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%