Zamknij
REKLAMA

Koniec z trzema miesiącami wolnego dla nauczycieli? Ministerstwo szykuje zmiany

17:00, 01.06.2021 | Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne Fot. depositphotos.com
REKLAMA

Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje uregulowanie wymiaru urlopu dla wszystkich uczących w szkołach. Resort chce ograniczyć wolne do łącznie 50 dni roboczych.

Dwa miesiące wakacji, ferie, długie weekendy - nauczyciele pracujący w szkołach podstawowych i średnich mogą korzystać z wielu dni wolnych. W innej sytuacji są nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach. Oni do dyspozycji mają 35 dni urlopu wypoczynkowego.

Ze względu na tą nierówność Ministerstwo Edukacji i Nauki chce uregulować zasady dotyczące urlopu wszystkich belfrów. 

Według planów rządzących nauczyciele zatrudnieni w samorządowej szkole mają mieć prawo do 50 dni urlopu rocznie. Ministerstwo planuje również przyznać dodatkowe dni urlopu do wykorzystania za dłuższe wycieczki szkolne. 

Wątpliwości dyrektorów 

Pomysł Ministerstwa Edukacji i Nauki jest kwestionowany przez środowisko nauczycielskie. Wątpliwości dotyczą odbioru wolnego. Miałoby ono przysługiwać tylko wtedy, gdy nie prowadzą zajęć. 

Co więcej dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej" rozmawiali już z dyrektorami, którzy już dziś twierdzą, że takie rozwiązanie jest fikcją. 

- Załóżmy, że będzie 50 dni roboczych wolnego dla nauczycieli uczących w szkołach. Dziś mamy 45 dni roboczych wakacji, 10 dni roboczych ferii zimowych, nie wspominając już o wolnych dniach dyrektorskich. Czy to znaczy, że nauczyciele po wykorzystaniu tych 50 dni mają przychodzić do placówki i np. porządkować swoje miejsce pracy, a może przełożeni wymuszą na nich wypisanie wniosku urlopowego kosztem krótszych ferii lub wakacji - mówi cytowany przez "Dziennik Gazeta Prawna" Sławomir Wittkowicz, przewodniczący WZZ "Forum-Oświata".

(Źródło: Dziennik Gazeta Prawna)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

maniamania

6 3

Najlepiej dać im 100 dni wolnego.... 21:06, 01.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

No takNo tak

5 2

A dla "uczciwie" pracującej elity społeczeństwa, kolejne "500+" 07:11, 02.06.2021


rolnikrolnik

2 2

nierób pracuje 3 miesiące i płaci 130 zł na KRUS tego partia i Kościół nie widzą 09:37, 02.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%