Zamknij
REKLAMA

Pobudujesz dom bliżej cmentarza? Tak chcą zmienić przepisy

16:46, 13.10.2021 | Źródło: Prawo.pl
Skomentuj Fot. Natalia Seklecka
REKLAMA

Zjednoczona Prawica chce zmienić zasady budowy w sąsiedztwie cmentarzy. W myśl projektowanych przepisów będzie można stawiać budynki w odległości 35 m od murów cmentarnych. 

Rząd przygotował projekt nowej ustawy o cmentarzach. Nowe przepisy mają zmienić m.in. zasady budowy w pobliżu miejsc pochówku. 

- Projekt przewiduje, że cmentarz nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 150 m m.in. od budynków: mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, niepodłączonych do sieci wodociągowej. Odległość może być zmniejszona do 50 m, jeżeli wspomniane budynki są podłączone do sieci wodociągowej. Podobnie zasady obowiązują dzisiaj - pisze serwis Prawo.pl.

Nowe przepisy mają pozwolić na budowę w odległości 35 m od murów cmentarnych, ale pod pewnymi warunkami.

W tym przypadku, rządzący chcą, żeby inwestycja była podłączona do sieci wodociągowej, a za murami znajdowały się kolumbaria.

Samorządy twierdzą, że to rozwiązanie jest zbyt zachowawcze. 

- Czekamy na opinię Głównego Inspektora Sanitarnego, jeżeli będzie wynikało z niej, że nie ma przeszkód, by budować bliżej niż 50 m, będziemy walczyć o zmniejszenie odległości - zapowiada w rozmowie z Prawo.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. 

Wójcik wskazuje, że odległość powinna być zredukowana do 10 metrów. 

-  Kolumbarium nie stwarza zagrożenia sanitarnego, dlatego powinno się pozwolić budować w odległości już 10 m. Jesteśmy także za zmniejszeniem pozostałych rygorów. Obowiązujące przepisy powstały w latach 50. ubiegłego wieku, a od tego czasu wiele się zmieniło - mówił. 

(Źródło: Prawo.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

OloOlo

2 1

Pobudujesz ? Kto to pisał ? Zbudujesz , wybudujesz to sa poprawne słowa. 17:21, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

olo nieolo nie

0 0

Pouczaj polskich redaktorów. 20:11, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Memento moriMemento mori

1 1

To jest działanie PiS praktycznie propagujące wartości chrześcijańskie - "pamiętaj o śmierci" to maksyma cierpiętników i zakonników w dawnych wiekach. Gdy ludzie się będą budzić z widokiem na cmentarz, będą biegać do kościołów co parę godzin i co chwila się modlić jak muzułmanie. 10:55, 14.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JohnyyJohnyy

0 0

Kto przy zdrowych zmysłach chciałby się budować przy cmentarzu? 20:57, 16.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%