Zamknij
REKLAMA

Szykują reformę emerytalną! Biedni seniorzy dostaną kasę raz w roku?

08:00, 19.10.2021 | Źródło: Fakt.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych mają przygotować założenia reformy emerytalnej. Seniorzy, którzy otrzymują najmniejsze świadczenia będą otrzymywać je raz w roku? 

Reforma emerytalna ma powstać, bo Problemem dla resortu oraz ZUS są tzw. groszowe emerytury, a tych z roku na rok przybywa. 

– Na koniec 2020 r. było 310 tys. osób pobierających takie emerytury. To jest co dziesiąte świadczenie z nowego, zreformowanego systemu. Najniższa emerytura, jaką przyznał ZUS, wynosi 2 grosze. Moim zdaniem emerytury groszowe są kwestią absolutnie wymagającą zmian w polskim prawie. Obecnie wystarczy pracować jeden dzień, aby po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymać świadczenie – powiedziała dziennikowi Fakt prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Z tym problemem zmierzyć chce się rząd. Aktualnie w Radzie Dialogu Społecznego toczą się właśnie rozmowy na temat tego, jak problem ten rozwiązać.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce zmienić zasady wypłat takich emerytur, bo jak twierdzi, pokazując szacunki, ZUS na tym traci. 

- Tyle samo kosztuje wydanie decyzji o świadczeniu, które ma być wypłacane w kwocie 2 groszy, jak i 2000 zł. Do tego dochodzą koszty comiesięcznego doręczania takich świadczeń - czytamy w Fakcie. 

Jakie propozycje wchodzą w grę? Jak ustalił Fakt, jedna z nich jest taka, że prawo do wypłaty emerytury przysługiwałoby dopiero po wypracowaniu określonego stażu. W przypadku, kiedy osoba nie wypracuje wymaganego minimum składki miałby zostać zwrócone w formie jednorazowego przelewu. Takiej osobie nie przysługiwałaby wtedy nie tylko emerytura, ale również wszelkie dodatki jak np. trzynastka. 

Swój pomysł na wypłatę groszowych emerytur ma także Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Ich zdaniem prawo do wypłaty emerytury powinien otwierać 5-letni staż pracy.

- I tak kobiety, których emerytura będzie wynosić 117 zł miesięcznie i mniej, a mężczyzn 141 zł i mniej, otrzymywałyby świadczenia raz w roku - czytamy w Fakcie. 

Pracodawcy RP chcą natomiast by to nie ZUS, a ośrodek pomocy społecznej wypłacał groszowe emerytury

Ostateczny kształt projektu ustawy mamy poznać za kilka tygodni. 

(Źródło: Fakt.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%