Zamknij
REKLAMA

Alkohol tylko dla bogaczy? Tyle może kosztować pół litra wódki

08:05, 24.11.2021 | Źródło: Money.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Rząd zajmuje się już zmianami w stawkach akcyzy. Eksperci wskazują, że to jeden z czynników, który przyczyni się do drastycznego wzrostu cen alkoholu. 

Wzrośnie akcyza na na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry i wyrobów pośrednich. Stawka ta pójdzie w górę o 10 procent już od przyszłego roku. 

Resort tłumaczy zmiany w akcyzie niskimi cenami napojów alkoholowych w Polsce stosunku do cen w Unii Europejskiej. Ministerstwo wskazuje również, że ma to wpłynąć na politykę prozdrowotną. 

- Inicjatywa związana jest z potrzebą przygotowania się na podwyżkę minimum UE dla wyrobów tytoniowych, oraz wprowadzenia na poziomie UE opodatkowania dla wyrobów nowatorskich. W odniesieniu do wyrobów alkoholowych, ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania napojów alkoholowych - czytamy w uzasadnieniu.

To jednak nie koniec. Akcyza będzie rosnąć także w kolejnych latach.

Co roku, aż do 2027 w myśl założeń akcyza będzie rosła o 5 procent. 

Wyższa akcyza sprawi, że cena półlitrowej wzrośnie o 1,5 zł. Cena wina, w butelce 750 ml, wzrośnie natomiast o ok. 16 groszy. 

Eksperci wskazują, że to może sprawić, że już niedługo za butelkę wódki trzeba będzie zapłacić 50 złotych. Jak podaje money.pl, "wzrosną ceny produkcji i koszt pracy, dlatego też na pewno podwyżki nie skończą się jedynie na samej akcyzie".

(Źródło: Money.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

OloOlo

1 1

To jest Polska a nie zachod. Nam bliżej do Rosji niz do unii u nas się pije i nic tego nie zmieni...więc ceny powinny być takie jakie jest spożycie czyli niskie... 08:22, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dyktator PowiatowyDyktator Powiatowy

0 1

Uwielbiam tekst typu "już niedługo za butelkę wódki będzie trzeba zapłacić 50 zł". Pomijam fakt, że użycie "już" bezpośrednio przed "niedługo" sugeruje że za tą butelkę już płacimy 50 zł i ten stan potrwa krótki czas.
Do sedna: 50 zł za butelkę jakiej pojemności i jakiej marki się pytam? Takie zdanie to przykład słabego dziennikarstwa kierowanego dla ogłupionego społeczeństwa. Np. 0,7 lepszej marki już kosztuje 50 zł więc o co chodzi? Ale nawet jak w domyśle chodzi najpopularniejszą półlitrówkę, to z jakiej paki ma kosztować 50 zł? Średnia cena teraz to ok 25-27 zł. Nawet po zapowiadanych podwyżkach akcyzy do 2027 roku wyjdzie 30-32 zł, a gdzie tam 50 zł? I czy perspektywę 2027 roku można nazwać "niedługo"? Ludzie zacznijcie używać logiki, a nie spijajcie tekstów pseudodziennikarzy czy pseudoekspertów i nie powtarzajcie takich głupot. Już dzisiaj 2 razy słyszałem z otoczenia "pieprzone pisory, zaraz wóda będzie po 50 zł". Brak słów, głupota ludzka nie zna granic. 17:04, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%