Zamknij
REKLAMA

Kliknięcie w ten link może słono kosztować. "Wysyła SMS-y do kolejnych ofiar"

14:00, 27.11.2021 | M.O. / CERT Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

CERT Polska ostrzega przed powrotem znanego oszustwa, którego celem jest infekcja telefonów. Kliknięcie w link może sprawić, że stracisz dostęp do konta bankowego. 

CERT Polska to zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet. Działa od 1996 roku, a w ramach tej organizacji współpracuje z podobnymi zespołami na świecie.

Jak wygląda zaobserwowana przez systemy bezpieczeństwa CERT Polska aktywność? 

- Uważajcie na SMS-y rozpoczynające się od słów: "Wiadomosc dla Ciebie: Otrzymales wiadomosc MMS. Przeczytaj tutaj: Masz 1 nowa wiadomosc(y) glosowa(e). Nowa poczta glosowa: Masz 1 nowy Voicemail(s). Powiadomienie: (1) nowa wiadomosc glosowa" - informują służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. 

To kolejna fala kampanii mobilnego Trojana Flubot. 

W dalszej części wiadomości znajdują się linki, które prowadzą do pobrania groźnego mobilnego szkodnika. Flubot, jak informuje CERT Polska, generuje nakładki na witryny i aplikacje do e-bankowości. 

W ten sposób wykradane są loginy i hasła, a ostatecznie pieniądze - ofiar.

- To jedna z rzadkich sytuacji, gdy kampania kierowana jest bezpośrednio przeciwko polskim internautom, bowiem Flubot dysponuje nakładkami właśnie na czołowe (i nie tylko) m.in. polskie banki - dodaje CERT Polska. 

Co więcej, złośliwe oprogramowanie wykrada zawartość książki telefonicznej ze smartfona, wysyłając ją losowo wybranej innej ofierze.

- Dopiero odbiorca książki wysyła bez swojej wiedzy SMS-y do znajomych drugiej ofiary. W efekcie, jeśli trafimy na rozbudowaną książkę telefoniczną spoza Polski, koszty SMS-ów mogą być bardzo wysokie - dodaje CERT. 

(M.O. / CERT Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%