Zamknij
REKLAMA

Kasa za butelki coraz bliżej! Tyle może wynieść kaucja

12:30, 03.12.2021 | Źródło: Noizz.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

W Polsce ma ruszyć centralny system kaucyjny na butelki. Przepisy mają ograniczyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych. O szczegółach systemu w rozmowie z noizz.pl mówi Filip Piotrowski ze stowarzyszenia Zero Waste, które bierze udział w rozmowach z Ministerstwem Klimatu.

- System kaucyjny, który przewiduje zbiórkę butelek PET do 3 litrów oraz pojemników ze szkła do 1,5 l ma być zacząć wdrażany w 2022 r., choć będzie długie vacatio legis - zapowiedział na łamach Wirtualnej Polski wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. 

System w pełni ma ruszyć w 2024 roku. 

Filip Piotrowski ze stowarzyszenia Zero Waste, które bierze udział w rozmowach z Ministerstwem Klimatu mówi, że obecnie znane są jedynie ogólne ramy nowego prawa. 

- Projekt jest na bardzo wstępnym etapie i prawdopodobnie zostanie zmodyfikowany na etapie konsultacji społecznych - tłumaczy w rozmowie z noizz.pl

W założeniach automaty mają stanąć przy dużych marketach, takich powyżej 300 mkw.

Jak tłumaczy Piotrowski, tego typu placówki mają zapewnić duży strumień klientów, a co za tym odzie opakowań. Dodawał również, że tam właśnie inwestycja w zautomatyzowaną zbiórkę będzie opłacalna.

W przypadków małych sklepów odbiór butelek będzie odbywał się ręcznie.

- Co ważne, koszty czy zautomatyzowanej, czy ręcznej zbiórki, takie jak czas poświęcony przez pracowników, czy zużycie energii elektrycznej, będą sklepom refundowane przez operatora systemu kaucyjnego - dodaje Flip Piotrowski.

Znamy już także prognozowaną wartość kaucji, jaką będziemy otrzymywać. Ta za jedną butelkę może wynosić ok. 50 gr. 

(Źródło: Noizz.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%