Zamknij
REKLAMA

Klamka zapadła, taryfy ulgowej nie będzie! Piraci drogowi muszą...

09:00, 04.12.2021 | Źródło: Fakt.pl
Skomentuj
REKLAMA

Sejm uchwalił ustawę podnoszącą stawki mandatów. Przepisy czekają teraz na podpis prezydenta. Wiemy, ile ostatecznie wyniosą mandaty od 1 stycznia 2022 roku.  

To pierwsza podwyżka mandatów od 26 lat. 

- Politycy liczą, że urealnienie stawek sprawi, że kierowcy zdejmą nogę z gazu. Obecne kary aż tak nie odstraszają - czytamy w Fakcie. 

Piraci drogowi będą musieli głęboko sięgnąć do kieszeni. 

Mandat w minimalnej wysokości 800 zł będzie obowiązywał przy przekroczeniu prędkości o ponad 30 km/h. Im większe przekroczenie prędkości tym mandat ma być większy. 

Nie mniej niż 1000 zł będzie trzeba zapłacić za jazdę rowerem mając w organizmie więcej niż 0,2 promila, nieprawidłowe wyprzedzanie samochodem i jazdę bez uprawnień. 

W przypadku kolizji, kiedy osoba poszkodowana miała lekkie obrażenia ciała ukarany mandatem zapłaci nie mniej niż 1500 zł. Podobne stawki będą obowiązywały w przypadku nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych czy jazdę pojazdem po chodniku i przejściu dla pieszych. 

Wyprzedzanie na zakazie wyprzedzania, w warunkach recydywy, a także m.in. omijanie opuszczonych zapór na przejeździe kolejowo-drogowym to natomiast mandat w wysokości ponad 2000 zł. 

Prowadzenie auta po spożyciu alkoholu (lub innego, podobnie działającego środka), czyli mając co najmniej 0,2 promila w organizmie to mandat w wysokości nie mniejszej niż 2500 zł. 

Nie mniej niż 3 tysiące kosztować ma niezachowanie należytej ostrożności lub spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu przez osobę znajdującą się po użyciu alkoholu (lub podobnie działającego środka) w warunkach recydywy.

Dokładny, nowy taryfikator przedstawi niebawem resort spraw wewnętrznych.

Mandaty będą miały także także powiązanie z OC kierowcy i punktami karnymi. Punkty karne mają być kasowane dopiero pod dwóch latach od momentu, kiedy zostanie uiszczona zapłata za mandat. 

Limity natomiast nie zmieniają się. Zatrzymanie prawa jazdy w przypadku początkujących kierowców będzie odbywało się po "zdobyciu" 20 punktów, w przypadku tych doświadczonych to 24 punkty.

(Źródło: Fakt.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

KaryKary

1 1

Za predkosc sa zbyt małe ale jak to w Polsce mało jest normalne polskie cwaniaczki nic sobie z tego nie robią 09:41, 04.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

minimumminimum

1 0

1000 za najniższy mandat, wtedy janusze kierownicy, będą spokojniej jeżdzić swoimi wieśwagenami 12:36, 04.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NalezyNalezy

1 0

Eliminować bydło z polskich drog duzo wyzszymi mandatami 15:33, 04.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%