W czwartek, 11 maja w Hucie Cynku ?Miasteczko Śląskie? świętowano Dzień Hutnika. Przy okazji zgromadzonym gościom zaprezentowano najnowszą inwestycję przedsiębiorstwa. Chodzi o oczyszczalnię ścieków, która kosztowała 26,5 mln zł.
Inwestycja była możliwa do przeprowadzenia częściowo dzięki pożyczce jaką udało się uzyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pożyczka wynosi ponad 20 mln zł i udzielono jej na preferencyjnych warunkach. Instalacja neutralizacji i odtalowania ścieków ma ograniczyć ryzyko przedostawania się do środowiska kadmu, talu i innych niebezpiecznych pierwiastków.
Podczas uroczystości prezes spółki Mirosław Indyka odsłonił nowe logo huty. Ma ono być efektem pozytywnych zmian, jakie zaszły w ostatnich latach w hucie. Po kryzysie firmy, jaki przeszła będąc jeszcze spółką Skarbu Państwa, pracownicy wreszcie doczekali się stabilizacji. Obecnie huta jest spółką akcyjną, która zatrudnia 700 osób i jest największym pracodawcą w powiecie tarnogórskim.
Huta Cynku ?Miasteczko Śląskie? w przyszłym roku świętować będzie 50-lecie. Przedsiębiorstwo chwali się na swojej stronie internetowej, że jest czołowym krajowym producentem cynku i ołowiu. Huta jako jedyna w Europie przy wytopie stosuje technologię ISP, która polega na równoczesnym wytapianiu cynku i ołowiu w pojedynczym urządzeniu jakim jest piec szybowy. Jest to tańsza technologia od tej, którą stosuje konkurencja.
Hanna Kampa
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz