Zamknij

Blisko a ciekawie: Żabie Doły - zielona enklawa Górnego Śląska. Miejsce na spacer, na rower, wędkowanie i odpoczynek

15:15, 30.07.2020 aj Aktualizacja: 15:18, 30.07.2020
Skomentuj fot. Alicja Jurasz fot. Alicja Jurasz

Żabie Doły to miejsce uwielbiane przez rowerzystów, spacerowiczów, wędkarzy i miłośników ptaków. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy znajdujący się na granicy Bytomia i Chorzowa to doskonała propozycja na szybki wypad – szczególnie latem.

Żabie Doły zajmują obszar o powierzchni ok. 226 ha, obejmujący nieużytki, zbiorniki wodne, grunty rolne i hałdy. Kilka lat temu przeszły gruntowną rewitalizację, dzięki dofinansowaniu unijnemu. Dotacja wyniosła prawie 2 mln zł, prace pochłonęły 3 mln zł. 

Powstały m.in. pomosty edukacyjne, graffiti, schody, dzięki którym można wejść na nieczynne nasypy kolejowe i podziwiać okolicę, ścieżki spacerowe ze specjalnej substancji mineralno-żywicznej. Zamontowano ławki, kosze na śmieci, pojawiły się budki dla ptaków i nietoperzy, sadzawki do rozrodu płazów i pływające wyspy dla ptaków wodnych. 

W Żabich Dołach jest też 6 czatowni do obserwacji ptaków. Teren jest znany miłośnikom ptaków i uważany za cenny ornitologicznie. Występuje tu 129 gatunków ptaków, w tym wiele ma swoje lęgi. Zimą można zaobserwować rzadko pojawiające się w Polsce gatunki, jak kokoszka wodna i bekas. Swoją ostoję mają ptaki wodne m.in. bączki i bąki, łabędzie nieme, perkozy - dwuczuby, rdzawoszyi i zausznik oraz cyraneczka. Spośród ptaków szponiastych w Żabich Dołach można spotkać błotniaka stawowego, pustułkę i sowę uszatą. Występują tu również pokrzewki, pliszki, bażanty, czajki i inne ptaki.Teren upodobał sobie na lęgi bączek. 

Warto dodać, że Żabie Doły, dziś zielona enklawa na granicy Bytomia i Chorzowa, to teren poprzemysłowy, mocno zdegradowany przez działalność człowieka. W XIX w. rozpoczęła się tutaj eksploatacji rud żelaza.  Bytomska część obszaru Żabich Dołów znalazła się w granicach działalności kopalń węgla kamiennego Rozbark, Łagiewniki i Król (później Barbara-Chorzów) oraz kopalni rud cynku i ołowiu. 

W pierwszej połowie XX w. ruszyło intensywne wydobycie węgla kamiennego i kruszców, prowadzonego w większości metodą na zawał. To znalazło odbicie w krajobrazie. Druga połowa XX w. była okresem najintensywniejszego wydobycia węgla kamiennego oraz górnictwa i hutnictwa rud cynku, i ołowiu. Doprowadziło to do kilkumetrowych obniżeń powierzchni terenu, a w powstałych nieckach utworzyły się charakterystyczne zbiorniki wodne. Działalność górnicza na tym obszarze była prowadzona do końca XX wieku. 

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły został utworzony rozporządzeniem wojewody w 1997 roku dla ochrony siedlisk cennych gatunków fauny, głównie ptactwa wodnego.

Kto skusi się na odwiedzenie Żabich Dołów, będzie miał blisko do Doliny Górnika. To parkowy kompleks położony na obrzeżach Chorzowa. Kiedyś należał do kopalni Barbara i znajdował się tam basen, stadion piłkarski oraz alejki spacerowe. Aktualnie położone są tam dwa stawy, między którymi przebiega metalowy mostek. W pobliżu są plac zabaw, siłownia plenerowa, restauracja, aleja spacerowa.

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%