Zamknij

Stowarzyszenie Gliwicka 66 dla Gliwickiej 66 w Tarnowskich Górach. Społecznicy zajęli się cmentarzem żydowskim

20:08, 06.10.2020 aj
Skomentuj Fot. Alicja Jurasz Fot. Alicja Jurasz

Kiedy kilka miesięcy temu zabrali się za sprzątanie cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach, nie wiedzieli od czego zacząć. Wysoka trawa dosłownie uniemożliwiała przejście, rosły tam chwasty i leżały gałęzie. Dziś miejsce wygląda zupełnie inaczej i zdążyło mocno zaistnieć w lokalnej społeczności. A Stowarzyszenie Gliwicka 66 ma ambitne plany na przyszłość.

30 września społecznicy zamontowali na ogrodzeniu cmentarza żydowskiego tablicę z podstawowymi informacjami o nekropolii oraz z odnośnikiem do strony organizacji. Umożliwi to chętnym kontakt ze stowarzyszeniem. – Powieszenie tablicy to podsumowanie kilku miesięcy naszej pracy, ale i ważny krok w dalszej działalności. Tablica była też jednym z pierwszych pomysłów. Udało się go zrealizować dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – mówiła Anna Gołkowska-Dymarczyk ze stowarzyszenia Gliwicka 66. 

[ZT]28146[/ZT]

Stowarzyszenie oficjalnie powołano do życia w kwietniu. Jak mówią działacze, powstało m.in. z potrzeby zadbania o cmentarz żydowski oraz znajdujący się przy nim dawny dom przedpogrzebowy. Stąd nazwa organizacji, która nawiązuje do adresu, pod którym się mieszczą.

– To jedna z najcenniejszych nekropolii w mieście. Zachowały się tu nagrobki od 1822 roku, aż do wybuchu II wojny światowej. Są nawet powojenne, czyli niewielka kwatera grobów ewangelickich – tłumaczył Marek Panuś. 

Stowarzyszenie ma za sobą kilka intensywnych miesięcy. Odbyły się społeczne akcje sprzątania cmentarza. W dawnym domu przedpogrzebowym działacze zorganizowali koncert Klezmorim Trio, który cieszył się dużym zainteresowaniem, podobnie jak oprowadzanie po cmentarzu. Akcje Gliwickiej 66 spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem tarnogórzan.

– Wsparli nas społecznicy, którzy chcieli coś zrobić dla tego miejsca, ale sporą grupę stanowiły osoby, które były po prostu zainteresowane miejscem i tematem – zaznacza Anna Gołkowska-Dymarczyk. 

Jak podkreśla Anna Włodek stowarzyszeniu szczególnie leżą na sercu losy dawnego domu przedpogrzebowego. 

– Jest w złym stanie, nie ma dachu, a działanie warunków atmosferycznych sprawiło, że spod warstw farby odsłoniły się polichromie. Z zazdrością spoglądamy na Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, który powstał w domu przedpogrzebowym w Gliwicach. To jeden z piękniejszych zabytków – komentuje Anna Włodek. 

W 2010 roku teren cmentarza żydowskiego przejęło Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, które współpracuje z gminą żydowską w Katowicach. Ostatnie inwestycje to remont zniszczonego muru przy cmentarzu żydowskim. Przetarg udało się rozstrzygnąć dopiero za trzecim razem, koszt to 101 tys. zł. Z kolei w 2018 roku powiat zlecił odrestaurowanie i zabezpieczenie polichromii znajdującej się wewnątrz dawnego domu przedpogrzebowego.

[FOTORELACJA]26245[/FOTORELACJA]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KornelKornel

1 0

A gdzie maseczki? 05:49, 07.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%