Zamknij

Czy to fundamenty synagogi w Tarnowskich Górach? Natrafiono na nie podczas remontu ulicy Szymały

07:34, 24.05.2021 J.M. Aktualizacja: 09:56, 24.05.2021
Na tym placu w Tarnowskich Górach stała synagoga. Czy to, na co natrafiono podczas remontu, to jej fundamenty?  Fot. Jarosław Myśliwski Na tym placu w Tarnowskich Górach stała synagoga. Czy to, na co natrafiono podczas remontu, to jej fundamenty? Fot. Jarosław Myśliwski

Od 11 mają trwa remont pl. Synagogi i przyległych ulic T. Królika oraz  Szymały w Tarnowskich Górach. Na pierwszy ogień poszła ta ostatnia. Została zamknięta i wykonawca zdjął nawierzchnię.

Podczas robót natrafiono na fundamenty. Wiadomo, że w tym miejscu stała synagoga, zniszczona w czasie wojny. Dla jej upamiętnienia ustawiono kiedyś kolumnę i kostką granitową wytyczono zarys bożnicy. Symboliczny, bo dokładnie nie wiadomo, gdzie znajdowały się mury żydowskiej świątyni. Remont jest okazją, żeby się tego dowiedzieć.

Dziś rano otrzymaliśmy wiadomość od czytelnika, że odkryto wejście do piwnic synagogi. Będziemy wyjaśniać sprawę.

Po licznej niegdyś społeczności żydowskiej w Tarnowskich Górach pozostało niewiele pamiątek. Jest cmentarz na obrzeżach śródmieścia, a w Muzeum w Tarnowskich Górach  kilka eksponatów. Czy powinno się przeprowadzić badania archeologiczne w miejscu, gdzie stała synagoga, mając nadzieję, że uda się odnaleźć jakieś judaika, a przynajmniej poszerzyć wiedzę na temat tarnogórskich Żydów?

O rozważenie możliwości przeprowadzenia takich badań wystąpiło do MZUiM-u Stowarzyszenie Gliwicka 66, które stawia sobie za cel ochronę dziedzictwa kulturowego, w tym opieki i ochrony zabytków oraz miejsc historycznych, w szczególności cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach. W marcu burmistrz Arkadiusz Czech poinformował stowarzyszenie, że "w trakcie prac (...) prowadzony będzie nadzór archeologiczny przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach, polegający w szczególności na: obserwacji układu nawarstwień w wykopach, lokalizacji obiektów nieruchomych i ruchomych oraz sporządzeniu zbiorczej dokumentacji z prac w formie opisowej i fotograficznej. Ewentualne pozyskane materiały zabytkowe zostaną przekazane do zasobów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu".

Czy nadzór wystarczy? Może powinno się przeprowadzić badania archeologiczne? To z pewnością opóźniłoby remont, który ma się zakończyć w listopadzie.

Jeżeli potwierdzą się przypuszczenie, że odkryte fundamenty stanowiły podwalinę synagogi, to czy nie powinno się zmienić projektu przebudowy placu i wyeksponować przynajmniej część z nich?

[ZT]31017[/ZT]

Jeżeli potwierdzą się przypuszczenie, że odkryte fundamenty stanowiły podwalinę synagogi, to czy nie powinno się zmienić projektu przebudowy placu i wyeksponować przynajmniej część z nich?

Ankieta zakończona, dziękujemy za oddane głosy. Wyniki głosowania są widoczne poniżej:
Tak 73%
Nie 23%
Nie mam zdania 4%
(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%