Zamknij
REKLAMA

Stanowi wyjątkową wartość kulturową i przyrodniczą. Segiet niebawem się powiększy

18:00, 21.06.2022 | ska
Skomentuj W granicach „Segietu” znajduje się las bukowy, porastający stare wyrobiska kopalniane na jednym z najwyższych wzniesień Garbu Tarnogórskiego – Srebrnej Górze.Fot. Urząd Miejski w Bytomiu
REKLAMA

Obejmuje fragment naturalnego lasu bukowego z domieszką świerka i jodły. Kryje pozostałości dawnego górnictwa rud srebra i ołowiu w postaci hałd, lejów i zapadlisk, które wpisane zostały 5 lat temu na listę UNESCO. Rezerwat Segiet ma się niebawem powiększyć. 

Wydzielony w 1953 roku obszar jest tak zwanym częściowym rezerwatem przyrody. Zajmuje około 25 ha i położony jest głównie na terenie Bytomia i - częściowo – Tarnowskich Gór. 

W granicach Segietu znajduje się las bukowy, porastający stare wyrobiska kopalniane na jednym z najwyższych wzniesień Garbu Tarnogórskiego – Srebrnej Górze.

Z rezerwatem sąsiadują stare kamieniołomy, związane są z nim również podziemia tarnogórsko-bytomskie, czyli wielokilometrowe sztolnie, szyby i chodniki, w których zadomowiły się rzadkie gatunki nietoperzy.

W przeszłości teren Lasu Segieckiego był mocno eksploatowany przez człowieka. Od XIII wieku prowadzono na tym obszarze odkrywkową eksploatację galmanu, galeny i srebra. Pozostałością dawnych szybów są głębokie leje, tzw. warpie, spotykane współcześnie na terenie rezerwatu.

Niebawem teren rezerwatu ma znacząco się powiększyć. Obszar poszerzyć ma się o dodatkowe ponad sześćdziesiąt dwa hektary. Na terenach, które mają zostać objęte ochroną znajdują się, podobnie jak w pierwotnych granicach rezerwatu, pozostałości dawnego górnictwa kruszcowego. Gruntami, o jakie powiększy się rezerwat, zarządza obecnie Nadleśnictwo Brynek.

Według nowego Planu Urządzania Lasu na lata 2022-2031, który czeka na zatwierdzenie przez ministra, na terenach przewidzianych do włączenia do rezerwatu nie jest planowane pozyskanie drewna. 

Tereny, które mają zostać włączone w granice rezerwatu Segiet znajdują się w granicach administracyjnych zarówno miasta Tarnowskie Góry (7,56 ha) jak i miasta Bytom (55,10 ha). Powiększony rezerwat nie będzie bezpośrednio sąsiadować z nieczynnym kamieniołomem Blachówka.

[ZT]36612[/ZT]

 

(ska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%