Dziś miał miejsce pierwszy publiczny przejazd nową linią kolejową na trasie Miasteczko Śląskie – lotnisko w Pyrzowicach.
Na ten pierwszy przejazd po 30 latach zaproszono m.in. dziennikarzy.
- W grudniu tego roku w rozkładzie jazdy powinny się pojawić regularne połączenia z lotniskiem w Pyrzowicach – zapowiedział Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK i dyrektor ds. realizacji inwestycji.
W powiecie tarnogórskim powstają nowa stacja Pyrzowice Lotnisko i nowy przystanek Miasteczko Śląskie Centrum. Budowany jest też peron 3. w Tarnowskich Górach.
Przebudowano 38 przejazdów kolejowo-drogowych. Wszystkie będą strzeżone: z sygnalizatorami, półrogatkami lub rogatkami.
- Dla Miasteczka Śląskiego to nowe otwarcie. Od grudnia będziemy mieć aż dwa przystanki kolejowe. W tym roku zbudujemy też centrum przesiadkowe na 150 samochodów – mówił burmistrz Miasteczka Śląskiego.
W Miasteczku Śląskim będzie się można przesiąść nie tylko z samochodu do pociągu, z pociągu na autobus czy rower, ale też z kolejki wąskotorowej na „szerokie” tory.
- Będziemy mieć pierwszy przystanek za lotniskiem w kierunku Katowic – zauważył burmistrz i dodał, że niedaleko linii kolejowej będą nowe tereny pod inwestycje.
Na spotkaniu z dziennikarzami obecna była też posłanka Barbara Dziuk, która od początku zaangażowała się w walkę o przebieg linii kolejowej na lotnisko przez Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie. Było to już kilkanaście lat temu.
- Podziękowania należą się społecznikom, którzy poświęcili wiele czasu, nieraz w nocy jeździli do Warszawy, żeby powstała linia kolejowa o takim przebiegu – twierdzi posłanka.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"27453"}
Przypomnijmy, że w ramach inwestycji odbudowany został 30-kilometrowy odcinek linii kolejowej między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Powstały bezkolizyjne skrzyżowania, m.in. wiadukty kolejowe w Miasteczku Śląskim nad drogą nr 908, nad autostradą A1 i w Pyrzowicach nad drogą wojewódzką nr 913.
Ruch pociągów towarowych przywrócono do obsługi dwóch bocznic na stacji Siewierz od strony Tarnowskich Gór.
Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 minuty, a z Tarnowskich Gór do lotniska niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około godziny.
Pociągi pasażerskie będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h.
Pierwszy przejazd linią 182 z Miasteczka Śląskiego do lotniska w Pyrzowicach. Szczegóły wkrótce. pic.twitter.com/2o9GiPpJSm
— Tygodnik Gwarek (@TygodnikGwarek) February 24, 2023
Czytaj też:
Makabryczne odkrycie przy węźle kolejowym
::news{"type":"see-also","item":"40166"}
Tak19:35, 24.02.2023
angazowała po przegranych wyborach prokuratura zacznie działac a afery będą rozliczane
Celaplus20:01, 24.02.2023
Będzie się działo
Ałla20:24, 24.02.2023
Kto z Katowic będzie jeździł tą linią "lotniskową" przez TG i Miasteczko Śląskie ok. godzinę...
Jakktokto20:57, 24.02.2023
Pisowscy
Jorg 21:35, 24.02.2023
Wszyscy ! Podróżny wybiera bez stresową podróż - pociąg to taki środek transportu lokalny zamiejscowy . Zachód posiada również taki środek transportu pasażerskiego - nawet tramwaj pod ziemię się chowa ( U - Bahn )....U-bana ? slonzoki pochodzenia ....itd.
Niewszyscy21:42, 24.02.2023
Tylko prawdziwi patrioci
Pikuś22:13, 24.02.2023
Jak na otwarciu była Berbla tzn wszystko jest cacy spoko i git.
Olo22:18, 24.02.2023
Przeciez to utopijny pomysł. O ile może towarowy ruch jeszcze jako tako to pasażerski raczej w sferze marzeń. Zobaczcie jak puste sa autobusy na lotnisko a kursuja szybciej. Kto pojedzie godzine pociagiem z Katowic ? Bo rozumiem ze tłumy z TG juz ustawiaja sie w kolejkach do zamknietych kas na dworcu pkp !!
Krystyna17:33, 25.02.2023
Ja się cieszę że w końcu z lotniska będę mogła do T.G śmignąć pociągiem w 20 minut,oby tylko nie okazało się że taxi będzie tańsza,bo tak też może byc
Misza22:23, 24.02.2023
Pociąg jest wygodniejszy od autobusu i dla tego komfortu można sobie pozwolić na kwadrans dłuższej jazdy.
Ale...
Jak często będą kursowały pociągi. AP jeździ co 30 min. i odjeżdża spod samego terminala. Do przystanku kolejowego jest kilkaset metrów w upale, deszczu czy śniegu, bo zdaje się, nie pomyślano o połączeniu terminali z dworcem tunelami.
Co do samej, jak najbardziej potrzebnej inwestycji, nasuwa się pytanie, gdzie w dwudziestym pierwszym wieku buduje się połączenia kolejowe jednotorowe?
#misza23:27, 24.02.2023
W MŚ ( Żyglin )- jest mijanka ....10 min. jazdy każdy od TG i tyle samo od lotniska . I tak trzymać pełna automatyka. Tor cudownie wybudowany 3 mosty nowe od MŚ do lotniska . Sprawdź i pisz . Zgadujesz jak tvn.
Po przegranych06:16, 25.02.2023
Wyborach wasi złodzieje będą rozliczeni
Krystek06:57, 25.02.2023
Początkowo planowano budowę nowej linii od Bytomia przez Piekary Śląskie, jednak wobec kosztów i sprzeciwu mieszkańców, tę koncepcję porzucono. Przebudowywanych jest też 38 przejazdów kolejowo-drogowych , mijanka techniczna w Miasteczku Śląskim , nowe mosty w tym pod obwodnicę w Miasteczku Śląskim.
Za TVN07:09, 25.02.2023
Stoi Ameryka by ujawniać wasze złodziejskie
Wasze07:10, 25.02.2023
Złodziejskie afery
#olo06:59, 25.02.2023
Sam pojedziesz z dworca TG do lotniska turystycznie z rodziną
Ciekawe ile w was zajadlości
Nie pojedzie07:12, 25.02.2023
Dopóki nie będą rozliczeni wasi złodzieje
Ela z Chmiela 08:05, 25.02.2023
To tak wygląda że z niskich domków przesiadł się do klawiatury i oskarża w około TG że kradniemy wszyscy oprócz piszącego.
Niestety08:09, 25.02.2023
Ale o złodziejach i aferach mówią w telewizji dziennikarze a nie niskie domki bosy czulu
🤣08:18, 25.02.2023
Twoja przypadłość w psychiatri - to syndrom wypalenia zawodowego ( złodzieja ) !
Na pewno08:20, 25.02.2023
Twoich kumpli z cudownej zmiany po wyborach to co jest pozamiatane będzie osadzone Banaś ma teczki przygotowane
💩14:07, 25.02.2023
O co ci chodzi szmaciarzu🤣
Sprawdzone sowieckie08:51, 25.02.2023
Metody wysyłanie krytyków do psychiatryka
Do metody08:22, 26.02.2023
Bo to bydło jest
Ceny08:49, 26.02.2023
Jak wam dowalą to wam oczy z orbit wyjdą to oni na was mają zarabiać szanowne matoły
Pytam08:50, 26.02.2023
Arnold Bresch czy to polskie nazwisko ?
Bytomianin09:55, 26.02.2023
I bardzo dobrze ,nareszcie bo do tej pory albo taxa za 80 dych albo autobus za 30 zl bo autobus kzkgop to 4 razy na dzien i jeszcze 2 godziny jedzie
Niedawno11:08, 26.02.2023
PiS pokazał ile mogą kosztować bilety pkp więc powoli pajacyku by Ci oczy nie wypadły z orbit
Spostrzegawczy10:19, 26.02.2023
Inwestycja fajna tylko czemu pociąg nie jedzie w tunelu na lotnisko tylko staje w polu kilometr od lotniska
Alepoco11:13, 26.02.2023
Jak piniondze płyną gdzie trzeba
Bo10:36, 27.02.2023
spostrzgawczy ! Tunele są w Austrii Szwajcarii 🤣🤣🤣🤣
Rita 18:01, 26.02.2023
Slonzokowi można uwierzyć tylko 3 dni w roku. 29 -30-31 lutego . Reszta kłamie jak szatniarz z Sopotu guru platfusów.
Awy19:59, 26.02.2023
Kradniecie
Panie Srita19:59, 26.02.2023
Złodzieje tak mają jak ty
do padalca kropka07:28, 27.02.2023
kropek to teraz Rita co . Jednak bydlo ze wschodu jest wredne.
#gnida hanys08:41, 27.02.2023
slonzoki i taki hanys - to taki szmaciorz jak niemcy. Auzyndler w haimacie - to gatunek na samym dnie ...arab czy afrykan jest wyżej .
Bydło19:40, 02.03.2023
Tak ma jak ty
Słowo 10:38, 27.02.2023
A wy ! Warszawa i złodziej śmieci - którego dociśnięto a to dwór trzaski rafała
Dużo im do was14:15, 27.02.2023
Brakuje złodzieje
GWAREK= pis12:46, 27.02.2023
w GWARKU tez pracuja hadziaje i gumuja posty i wybielaja gangrene pis-owska . Byle do jesieni panowie i panie .
do hanysa🙉16:47, 27.02.2023
głowa okej! 💩Masz!! slonzoka PO *%#)!& wpisie poznać 🤣🤣🤣
Zatowas17:13, 27.02.2023
Poznać po złodziejstwie☠
Koryto+14:09, 27.02.2023
A zaraz cela+ dla złodzieji
Nastepne05:17, 28.02.2023
Złodziejstwo w NCBR tak kradną ludzie władzy
Poszli po władze08:30, 28.02.2023
By kraść
wozniczanin12:21, 28.02.2023
kiedys jechal pociag z Woznik Slaskich do Tarnowskich Gor ...no i komu to przeszkadzalo?
Emil16:41, 28.02.2023
Tuskowi i Buzkowi.
Panie Emil07:53, 01.03.2023
Ale Pan na Żoliborzu nic nie zrobił przez 8 lat a ponadto PiS pochodzi z AWS Buzka tam była grupa Kaczynskiego w tym twoim AWS
Obenie10:15, 02.03.2023
Trwa nowa moda ucieczka przed więzieniem za ocean
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwarek.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz