Zostało mało czasu!
0
0
dni
0
0
godzin
0
0
minut
0
0
sekund
Daj bliskim chwilę,
którą zapamiętają
Kup prezent
Zamknij

Tarnowskie Góry. Po latach wyburzono walące się budynki przy ul. Tylnej

aj 06:37, 06.10.2023 Aktualizacja: 14:05, 23.10.2025
3 Przy ul. Tylnej w Tarnowskich Górach wyburzono walące się od lat budynki. Fot. Alicja Jurasz Przy ul. Tylnej w Tarnowskich Górach wyburzono walące się od lat budynki. Fot. Alicja Jurasz

To finał ciągnącej się latami sprawy. Przy ul. Tylnej w Tarnowskiej Góry wyburzono walące się od lat budynki: kamienicę i chałupę w stylu gwareckim.

Kamienica przy ul. Tylnej w Tarnowskich Górach była w fatalnym stanie od wielu lat. Wielokrotnie informowano służby o niebezpieczeństwie spowodowanym spadającymi fragmentami elewacji. Z budynku spadały kawałki gzymsu, tynk, nawet cegły.

Właścicielka chciała rozebrać kamienicę, ale sprawę komplikowała sąsiednia chałupa w stylu gwareckim. Konserwator zabytków zgadzał się na wyburzenie kamienicy, natomiast chałupy już nie.

Dopiero w tym roku zapadła pozytywna decyzja, co umożliwiło prace. Rozbiórka rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu. 

– Przez tyle lat przeszkodą byłą chata gwarecka, która była bardzo zniszczona. Okazało się, że w samej chacie było najmniej istotnych z punktu widzenia konserwatora zabytków. Na dole jest piwnica, którą jutro obejrzy archeolog. Dziś dostałam przyzwolenie, żeby ściągnąć płytę górną i zobaczyć, co jest pod spodem. Widać, że cegły są zmurszałe i wilgotne, przypominają glinę, sypie się wszystko - mówiła w czwartek wieloletnia właścicielka budynków, która była na miejscu.

Przed wyburzeniem kamienica przydała się jeszcze jako miejsce treningu dla strażaków z psami biorącymi udział w akcjach ratowniczych i poszukiwaniach. 

– Bardzo się cieszę, że sąsiedzi są tak cierpliwi. Dziękuję im za wyrozumiałość. To dla mnie budujące. Podobnie przechodnie, usłyszałam wiele słów wsparcia. Tylko jedna osoba narzekała, że szkoda budynków - komentowała. 

Podkreślała, że dzięki sprawnej ekipie prace toczyły się szybko. – Dziś mamy dopiero drugi dzień z zajęciem pasa drogowego. Jest czysto - dodała. 

Co może powstać w tym miejscu? 

- To już zależy od syna i synowej, którzy są w spółce i to oni są teraz właścicielami. Na pewno nie powstanie tu żaden ultranowoczesny budynek. Będzie to jasny punkt tej części miasta i będzie równie ładnie jak przy ul. Sienkiewicza - mówiła. 

[FOTORELACJA]27950[/FOTORELACJA]

Czytaj także:

Tarnowskie Góry. W parku Repeckim powstanie amfiteatr

Posłowie pytają: promocja drewna czy kampania?

[ZT]43931[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (3)

KaTeKaTe

5 1

Proszę napisać gdzie trafił gruz i śmieci z rozbiórki. Leżą 3 km dalej na terenie Natura 2000

14:50, 06.10.2023
Wyświetl odpowiedzi:2
Odpowiedz

DobreDobre

1 0

Nie ma co narzekać, spadnie śnieg nie będzie widać, a później zarośnie i się zapomni.

16:46, 06.10.2023

Zimny KaTeZimny KaTe

1 1

Tam gdzie przyjmują gruz chłopie,no i zajmij się swoimi sprawami....bo masz czym!

09:35, 07.10.2023


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwarek.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%