Zamknij

Tarnowskie Góry. Czy bać się sztucznej inteligencji? Konferencja w Mechaniku [ZDJĘCIA]

08:55, 11.11.2023 . Aktualizacja: 08:54, 12.11.2023
Tarnowskie Góry. Czy bać się sztucznej inteligencji? Konferencja w Mechaniku. Fot. Jarosław Myśliwski Tarnowskie Góry. Czy bać się sztucznej inteligencji? Konferencja w Mechaniku. Fot. Jarosław Myśliwski

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach odbyła się w piątek konferencja naukowa "krAIna programowania". Szkoła podpisała też list intencyjny z Oddziałem Górnośląskim Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Konferencja zaczęła się od bardzo ciekawej prelekcji "Nie bójmy się AI! Jakie możliwości oferuje nam sztuczna inteligencja?", którą wygłosili dr Paulina Trybek i mgr inż. Aleksander Bies. Przypomniano, że w 1997 r. komputer wygrał z mistrzem szachowym Garrim Kasparowem, w 2011 r. IBM Watson okazał się lepszy od ludzi w teleturnieju, w 2016 r. Alpha Go pokonało mistrza świata w grę Go, a w 2020 r. Chat GPT 3 zaczął generować "ludzko brzmiące" teksty.

Prelegenci sporo czasu poświęcili na wyjaśnienie, jak uczą się maszyny, zwłaszcza na czym polega uczenie się nienadzorowane, które odbywa się bez udziału człowieka. To ono budzi najwięcej obaw, że maszyny wymkną nam się spod kontroli, być może też zwrócą się przeciwko ludziom.

Jak przekonywali prelegenci, nie ma się czego bać, AI to nic strasznego, a może nam pomóc. Jak? Na przykład przez automatyzację zadań i procesów, co poprawi efektywność, przyniesie oszczędność czasu i zasobów.

AI lekarza oczywiście nie zastąpi, ale może pomóc w analizie wyników badań medycznych i diagnozowaniu chorób – powiedział Aleksander Bies.

Sztuczna inteligencja może analizować ogromne ilości danych, co jest istotne przy prowadzeniu badań naukowych w takich dziedzinach, jak na przykład astronomia, fizyka czy biologia. Może też być pomocna w prognozowaniu trendów czy wspieraniu procesów nauczania poprzez dostosowanie materiałów dydaktycznych do indywidualnych potrzeb uczniów.

W programie konferencji były też prelekcje "Czy przemysł nadąża za AI? Praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji" oraz "Sztuczna Inteligencja w autonomii pojazdów" dr hab. inż. Anny Timofiejczuk, dziekana Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.

[FOTORELACJA]28076[/FOTORELACJA]

Czytaj też:

Nie żyje Patrycja Widera. Miała 24 lata

Tarnowskie Góry. 15-letni rabusie podczas napadu na sklep: Dawaj pieniądze, bo cię

[ZT]45015[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%