Miasto chwali się projektami Zielonej Akupunktury. Jedno z takich miejsc ma powstać na pl. Żwirki i Wigury. Powinien się zazielenić, ale jednocześnie zniknie parking w centrum Tarnowskich Gór.
Na zlecenia miasta projekty w ramach Zielonej Akupunktury stworzyli architekci krajobrazu oraz mieszkańcy biorący udział w badaniach ankietowych i warsztatach.
W sumie wybrano 10 miejsc, w których zamiast chodników, placów, dróg czy parkingów zaplanowano zieleń. Tak ma też być w przypadku pl. Żwirki i Wigury, który dziś jest po prostu parkingiem.
[FOTORELACJA]28782[/FOTORELACJA]
Zaplanowano m.in. zamianę części nawierzchni placu i drogi na rabaty roślinne, nasadzenie nowych drzew, utworzenie ogrodu deszczowego oraz postawienie tzw. mebli miejskich. Do tego dochodzą budki dla ptaków i jeży oraz hotel dla owadów.
- Zielony skwer na pl. Żwirki i Wigury wybrali mieszkańcy. 10 miejsc Zielonej Akupunktury będzie zmienianych kolejno, w miarę dopełniania formalności, uzyskania zgód, funduszy itd. W przypadku pl. Żwirki i Wigury to dłuższy proces, bo starówka objęta jest dodatkowo ochroną konserwatora zabytków – informuje rzeczniczka urzędu miejskiego Ewa Kulisz.
Stworzenie skweru oznacza więc, że zniknie parking, a dziś praktycznie cały pl. Żwirki i Wigury jest zastawiony samochodami.
Urzędnicy optymistycznie zakładają jednak, że zanim dojdzie do zmian problem parkowania w centrum miasta będzie tak rozwiązany, że na zniknięciu parkingu na pl. Żwirki i Wigury kierowcy niewiele bądź nic nie stracą.
Czytaj też:
Lucyna Ekkert i Józef Kubica w sejmiku wojewódzkim
3 200 zł dla konstruktora. Czy to aby nie za mało?
Radzionków. Burmistrz wygrywa, ale nie ma większości
Tarnowskie Góry, Legionów. Potrącenie rowerzystki
[ZT]49880[/ZT]
16 5
Zgodzę się, że to jedno z najbrzydszych miejsc w centrum. Parkin otoczony samochodami z każdej strony, uliczki wokółł....Dramat. z historii miasta pamiętam, że była jakaś próba zrobienia tam skweru ale efekt był taki, że wstawiono tam jakieś ławki. Efekt był taki, że skwer był wyspą otoczoną samochodami. Nie wiem czy ktokolwiek chciał tam odpocząć. Dopóki miasto nie wybuduje parkingu wielopoziomowego to mamienie ludzi zielonymi punktami w TG jest grą wyborczą. Niczym więcej.
9 16
Chcę wjechać autem do sklepu,a nie łaska autobusem jak kiedyś?
10 6
Bardzo dobre rozwuązanie bo parkingów je zawiela w tym zapuszczonym mieście 😂
15 10
Skwer dla ludzi 🌳auta szerokiej drogi i jak najdalej z tego skwerku.....a gdzie będą parkować tyle mnie to interesuje......
15 4
Szybki bajer Panie Czech przed wyborami ! To już znamy , do widzenia przy urnie
11 16
No i prawidłowo. Już dosyć oddychania spalinami, kamienice brudne, okien nie można otworzyć, parapety wiecznie zakurzone, to samo z szybami. Musi być więcej roślin, a Ci którzy do sklepu chcą wjeżdżać samochodem, niech wynajmą autobus, za jednym wjazdem zakupy zrobi 60 osób. Wystawić pasieki na dach, gromadzić deszczówkę, bo szkoda marnować czystą wodę w kanalizacji. Rośliny lepiej upiększą miasto, niż kostka brukowa.
17 6
Racja kierowcy nic nie stracą bo miejsc parkingowych po prostu nie ma.
25 1
Zrobić porządek z pracownikami urzędu oni blokują miejsca parkingowe przykład Urząd Skarbowy.
6 2
Przyjedźcie do Sosnowca, a docenicie centrum Tarnowskich Gór. U nas w centrum Sosnowca w kamienicach lokowana jest patologia.
9 2
Moda się zmieniła i władze jak chorągiewki to co jeszcze niedawno zabetonowały, wyłożyły płytami kamiennymi będą zazieleniać. Ciekawe kiedy ruszą zabetonowane dosłownie i w przenośni centrum tzn rynek i ul. Zamkową. Stara prawda że trzeba dużo zmienić by nic nie zmienić jest ciągle aktualna.
17 1
Nowa, przytulna miejscówa dla lokalnych żuli. Będzie gdzie żubra obalić, krzaczki do lania i *%#)!& zapewnione. Żabka pod ręką to i zaopatrzenie na miejscu.
19 2
- będzie następny skwer dla patologii pijącej tanie piwka z Żabki , im się to przecież NALEŻY !!!🙂
9 3
Potrzebne więcej parking
13 4
- będzie następny skwer dla patologii pijącej tanie piwka z Żabki , im się to przecież NALEŻY !!!🙂
9 7
Wszystkie parki i skwery w całej Polsce bo wszędzie piją piwo i sikają????? Myślenie poniżej zera szkoda gadać???.nic nie robić tylko gadać przepraszam a jest coś na TAK?
7 0
Trawy nie potrafią skosić ani parku ogarnąć a biorą się za resztę. Niech zadbają o to co jest a nie robią głupot👎
8 2
Dla czego nie można zrobić dla Seniorów oraz innych Mieszkańców ,,,,TĘŻNIA w. Parku Miejskim Seniorzy i Tarnogorzanie mieli by Blisko i wypocząć oraz zdrowie polepszyć CÓŻ BURMISTRZ CZECH KAZAŁ ZROBIĆ W Parku Repeckim z tyłu szpitala to chyba tylko dla pacyjetow szpitala bo seniorzy tak daleko autobusami nie pojadą ale cóż Butmistrz Czech tylko ścieżki rowerowy kazał robić niech jeszcze sobie zrobi przez środek rynku ŻAŁOSNE czas na zmiany na fotelu Burmistrza 👍👍👍✌️✌️👏👏✌️🥲👀🤛
8 1
Kiedy pomyśli BURMISTRZ TG Żeby zrobić TĘŻNIA w Parku Miejskim a nie jak kazał zrobić przy szpitalu w Parku Repeckim Seniorzy nie mają siły tak daleko jeździć a do Parku Miejskiego mieli by Blisko może BURMISTRZ WEŹMIE SOBIE DO SERCA TEN WPIS. OK SENIORZY TG 👍🙀👍✌️👏👊🍀🐸❤️
6 1
unijny wirus zielonego ekoterroru dopadl i naszego burmisrza przed druga tura walki o stolek
1 1
Teraz już wiecie po co Czech jak szalony buduje ścieżki rowerowe. Koniec samochodów najpierw w ścisłym centrum, a na końcu ekoGóry bez aut.
Stadtkommissarin Lesiewicz będzie jeszcze szybciej realizować to zamówienie prawdziwych władz.
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
0 1
kierowcom to raczej zły pomysł. Ilość samochodów będzie wzrastać niezależnie od pomysłów naszych "gospodarzy"(????).
0 1
I to w mieście gdzie nie ma gdzie zaparkować! Miejsca gdzie nie ma gdzie zaparkować pustoszeją.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwarek.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz