Zamknij

Centrum Kalet zmieni wygląd. Zobaczcie jak ma wyglądać

05:57, 09.09.2020 | J.M.
Skomentuj Bezpieczne przejście dla pieszych już jest. Teraz pora na realizację reszty koncepcji. Fot. UM Kalety
REKLAMA

Do końca roku ma być gotowy projekt z pozwoleniem na budowę. – A potem, jeżeli COVID nie zniszczy wszystkiego, to chcielibyśmy przystąpić do realizacji – mówi Klaudiusz Kandzia, burmistrz Kalet. Planowana od wielu lat przebudowa terenu przy głównej ulicy miasta nabiera tempa.

Przy ul. 1 Maja  planowane jest utworzenie "dodatkowych miejsc parkingowych, utwardzenie terenu z miejscami na zieleń z krzewami niskopiennymi, montaż małej architektury w postaci ławek, donic i kwietników, a także ustawienie postumentu z wizerunkiem patrona szkoły podstawowej". Chodzi o Adama Mickiewicza. Inwestycja ma być prowadzona w dwóch etapach.

Przebiegająca przez centrum Kalet ul. 1 Maja jeszcze niedawno była drogą powiatową. – Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby miasto nie przejęło jej od powiatu tarnogórskiego – podkreśla burmistrz Kandzia.

W ostatnim czasie rozstrzygnęła się także sprawa sprzedaży budynku banku PKO BP. Nieruchomość ma kluczowe znaczenie dla koncepcji zagospodarowania centrum Kalet. Kilka lat temu miastu udało się odzyskać plac, który PSS Społem Lubliniec miał w użytkowaniu wieczystym i teraz jedyna nienależąca do gminy nieruchomość to trawnik przed pawilonem, który jeszcze niedawno był własnością banku. Z kolei tereny z tyłu i z boku pawilonu mają znaczenie ze względu na skomunikowanie ul. 1 Maja z miejskimi gruntami.

[ZT]27707[/ZT]

Bank przez lata sygnalizował chęć sprzedaży swojej nieruchomości, ale miejscy radni ze względu na cenę mieli wątpliwości. Na początku 2017 r. PKO BP obniżyło cenę do 860 tys. zł, ale ponieważ nie zamierzało żegnać się z Kaletami, transakcję uzależniło jeszcze od przygotowania przez miasto sali operacyjnej na parterze pawilonu. Radni stwierdzili, że miasta, ze względu na prowadzone w tym czasie inwestycje, nie stać na taki zakup, ale próbowali dalej się targować. Ostatecznie nieruchomość kupił przedsiębiorca z okolic Lublińca.

– Rozmawiałem już z nowym właścicielem i ze względu na jego plany, nasza koncepcja zagospodarowania terenu przed pawilonem jest mu bardzo na rękę. Jeszcze nie rozstrzygnęliśmy, czy miasto kupi od niego ten teren, czy wydzierżawi. Podobnie z drogą pomiędzy jego budynkiem a szkołą – mówi burmistrz Kandzia.

W 2016 r. przy ul. 1 Maja w Kaletach powstał tzw. mały rynek. Na nim odbywają się m.in. finały WOŚP, tam w ubiegłym roku uroczyście witano uczestników I Rajdu Konnego Szlakiem Bojowym 3 Pułku Ułanów Śląskich, a w okresie bożonarodzeniowym stawiana jest miejska betlejka.

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

KierowcaKierowca

1 1

Kiedy wreszcie wyremontujecie drogę ze Starych Tarnowic do Zbrosławic ? Tamtędy nie da się jechać ! 06:20, 09.09.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KasiaKasia

4 0

Kalety raczej nie będą remontować drogi ze Starych Tarnowic do Zbrosławic;) 07:43, 09.09.2020


Do KasiDo Kasi

2 0

No pięknie to Pani ujęła. Nic dodać, nic ująć. Jak miło przeczytać komentarz jakiejś rezolutnej osóbki 14:17, 09.09.2020