Wicemistrzowie Śląska w szachach: Emil Czech i Marta Staszczyszyn

08:58, 08.05.2024 aj Aktualizacja: 09:56, 08.05.2024
Skomentuj Emil Czech został wicemistrzem Śląska, a Adam Lisek zajął III miejsce. Fot. Archiwum klubu Emil Czech został wicemistrzem Śląska, a Adam Lisek zajął III miejsce. Fot. Archiwum klubu

W Mistrzostwach Śląska Juniorów w Szachach Klasycznych bardzo dobrze wypadli reprezentanci klubów szachowych - TG Mat z Tarnowskich Gór i Sokoła Zbrosławice.

Zmagania odbyły się na początku maja w Żorach. Szachiści walczyli o tytuł mistrza Śląska oraz o awans do mistrzostw międzywojewódzkich. W zawodach wzięli udział czołowi zawodnicy z całego Śląska.

Nie zabrakło silnej reprezentacji klubu szachowego TG Mat z Tarnowskich Gór. Emil Czech został wicemistrzem Śląska, a Adam Lisek zajął III miejsce. Walczyli o podium w grupie, która składała się aż z sześćdziesięciu osób. Adam Lisek zyskał 42 punkty w rankingu FIDE. Julia Sokoła zdobyła 5 pkt., co dało jej  VI miejsce. Zaraz za nią, na VII lokacie znalazła się Julia Dudek uzyskując 4,5 pkt.

Hanna Gola zajęła X miejsce i zdobyła 30 punktów w rankingu FIDE. W grupie C9, awansem o 9 miejsc względem listy startowej, może pochwalić się Cezary Szeliga.

Do mistrzostw międzywojewódzkich zakwalifikowali się: Julia Sokoła, Julia Dudek, Hanna Gola, Emil Czech, Adam Lisek oraz Marek Pisarski.

Sukces Marty

Z kolei Marta Staszczyszyn z sekcji szachowej Sokoła Zbrosławice zdobyła tytuł wicemistrzyni Śląska. 10-latka startowała w kategorii dziewcząt do lat 13 i w rywalizacji z starszymi szachistkami zajęła II miejsce.

Marta nie przegrała w całym turnieju żadnej partii i o tytule mistrzyni zadecydowała punktacja pomocnicza.

Jej siostra Aleksandra Staszczyszyn uplasowała się na bardzo wysokiej, piątej lokacie w kategorii dziewcząt do lat 9, a Maria Góra  w kat. wiekowej do lat 13 była czwarta.