Shoshana Rogala i Dudek zapraszają na bałkańską potańcówkę. W muzeum rozgoszczą się śląskie strachy. Będzie też coś dla miłośników historii. Podpowiadamy, gdzie się wybrać w weekend.
Stajniowe Balkan Party poprowadzi Shoshana Rogala, jak sama o sobie mówi: samozwańcza cygańska księżniczka. Wystąpi też Dudek, czyli muzykujący tarnogórzanin, grający na wszelakiego rodzaju instrumentach perkusyjnych. Tego dnia będzie świętował urodziny.
Nowe miejsce na mapie kulturalnej Bytomia – w piątek otwarcie Żywego Muzeum Ceramiki Bolesławiec. Współpracuje z artystami, instruktorami i rzemieślnikami, którzy będą służyć pomocą podczas warsztatów zdobienia ceramiki stworzonymi przez nich i znanymi na całym świece stempelkami z oryginalnymi wzorami. Podczas piątkowego otwarcia muzeum nie zabraknie historii bolesławieckiej manufaktury i warsztatów zdobienia ceramiki metodą stempelkową.
Warto zobaczyć film „Tonia” oraz spotkać się z jego z reżyserem i scenarzystą Marcinem Bortkiewiczem. Tonia to naprawdę dziewczyna. Żyje w świecie fantazji, jej głowa jest pełna marzeń i niesamowitych pomysłów. Mieszka z babcią i tatkiem , który nadużywa alkoholu.
Uczestnicy spaceru historycznego podąż tropem podziemnych skarbów. Przewodnikami będą repeccy społecznicy i prawdziwi pasjonaci. Opowiedzą o lokalnej historii, podzielą się ciekawymi opowieściami. Trasa spaceru może być trochę bardziej wymagająca kondycyjnie od dotychczasowych.
Jesień to czas grubych wełnianych swetrów, herbaty z cytryną, długich wieczorów oraz opowieści przy kominku. Opowieści, z których najlepsze są te, które nas straszą. Pojawiają się w nich upiory, zmory i inne przedziwne stworzenia żyjące wokół nas. W czasie zajęć porozmawiamy o tym, jak wyglądało dawniej życie na Górnym Śląsku, jakich zasad trzeba było przestrzegać, żeby żyć w zgodzie z różnego rodzaju stworami i potworami, które dawniej zaludniały śląskie ziemie. Kim była południca, fajerman lub mamuna? Czy na pewno zniknęły?
Misterium św. Barbary to uroczyste wydarzenie, podczas którego artyści zaśpiewają i zagrają na instrumentach m.in. godzinki z modlitewnika z 1747 roku. Całości dopełnią graficzne wizualizacje. W programie także utwory takich kompozytorów, jak: Vivaldi, Zimmer i Puccini. Zaśpiewają i zagrają: zespół In Tempore pod batutą Bartłomieja Kwiatkowskiego, orkiestra kamiliańska pod batuta Aleksandra Königa, Roksana Majchrowska, Kamil Zdebel.
W niedzielę będzie kolejne spotkanie w ramach cyklu „Spacery z historią po gminie Zbrosławice”. Po Kamieńcu będzie oprowadzał Adam Nietsch, autor popularnej strony poświęconej lokalnej historii: Dramatal Mój Heimat, czyli Dolina Dramy Moja Mała Ojczyzna. - Będzie to wyjątkowy spacer od pradziejów do współczesności, który zainteresuje nie tylko rodowitych mieszkańców – zapowiada.
Gościem Wieczoru pod Renesansowym Stropem będzie Barbara Gierak-Pawlak, tarnogórzanka, absolwentka „Sempy”, nauczyciel biologii oraz dyrektor I LO, której życiową dewizą są słowa Lona Watters’a: „Szkoła to budynek, który ma cztery ściany z jutrem w środku”.
Więcej wydarzeń znajdziecie TUTAJ
Jeżeli chcecie zapowiedzieć inne wydarzenia, zajrzyjcie TUTAJ
Czytaj też: Teatr Telewizji w Pałacu Kawalera. Kiedy premiera?
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz