Zamknij
19:43, 15.06.2023

Profesor Michał Zembala spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 13 w Tarnowskich Górach, w dzielnicy Strzybnica. 

Temat był nietypowy: choroby układu krążenia. Zwykle kojarzony jest z osobami powyżej 40. roku życia.  Profesor Michał Zembala jest jednak przekonany, że poruszenie go z dziećmi i młodzieżą zaprocentuje. 

– Wzrasta świadomości społeczeństwa na temat profilaktyki chorób układu krążenia. Powinniśmy rozmawiać na temat codziennych nawyków, szkodliwości nałogów, znaczeniu prawidłowej diety, aktywności fizycznej. 30-40-latkowie zaczynają myśleć o swoim zdrowiu, regularnych badaniach, rozpoczynają treningi, pracę nad sylwetką, bo wiedzą, że przed nimi jeszcze wiele lat, które chcą przeżyć w zdrowiu, bez ograniczeń. Dzieci to kolejne pokolenie, które może być jeszcze bardziej świadome w tym zakresie, ale trzeba z nimi te tematy poruszać i nie chronić przed niektórymi informacjami – mówił kardiochirurg. 

Spotkanie było podzielone na dwa bloki. Prezentacja profesora była przeplatana dyskusją z dziećmi. Profesor Zembala poważny temat przedstawił w przystępny dla młodych słuchaczy sposób.

Dzieci chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami, takimi jak kłopoty ze zdrowiem, pobyt w szpitalu, przebyte zabiegi chirurgiczne, ale też choroby najbliższych: rodziców czy dziadków.

Uczniowie dowiedzieli się, jak funkcjonuje serce i jak istotnym jest organem, jakie są choroby układu krążenia: skąd się biorą, jak się je leczy. Profesor Zembala opowiedział jak rozpoznać niepokojące symptomy i radził, co wtedy zrobić. Opowiadał też, jak wygląda praca kardiologa i nowoczesna sala operacyjna. 

- Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony dyskusją, jaką udało mi się przeprowadzić z uczniami. Byli zainteresowani tematem, otwarci. Mam nadzieję, że informacje, które im przekazałem, wykorzystają w przyszłości - mówił. 

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]