W Bytomskim Centrum Kultury wręczono Medale Miasta Bytomia. To honorowe wyróżnienie przyznawane osobom i instytucjom za szczególne osiągnięcia dla miasta w różnych dziedzinach - gospodarczej, kulturalnej, naukowej, społecznej i sportowej.
Uroczystość odbyła się 26 listopada. W tym roku przyznano 8 wyróżnień.
Fundacja „Petralana” jest współorganizatorem wielu corocznych akcji dobroczynnych oraz przedsięwzięć takich jak przygotowanie paczek świątecznych dla dzieci ze świetlic środowiskowych i parafii, organizacja w noclegowni wigilii dla bezdomnych, pomoc seniorom w zakupach. Fundacja jest współorganizatorem dorocznego meczu charytatywnego, w którym na lodowisku mierzą się drużyny artystów i TVN24, z którego pieniądze przekazuje na pomoc chorym dzieciom.
Spółdzielnia należy do najbardziej prężnie działających podmiotów w Bytomiu. Termomodernizacji poddano 100 proc. jej nieruchomości. Dużym wyzwaniem, zakończonym sukcesem były takie projekty jak: realizacja inwestycji dla wspólnot przy ulicy Olimpijskiej 1-37, rewitalizacja zabytkowego budynku dawnego kina Gloria, a także rewitalizacje związane z okolicą rynku, Zaułkiem i Dworcową.
To szkoła z tradycjami, osiągnięciami oraz wieloletnim dorobkiem, która liczy obecnie 680 uczniów w 21 oddziałach. Priorytetem placówki jest prowadzenie działalności dydaktycznej na wysokim poziomie. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły IV LO im. Bolesława Chrobrego SKIORAK, placówka zrealizowała szereg interesujących projektów i zadań m.in.: Śląskie Obrazy w Sikoraku, Szolka Tyju - Bytomskie Święto Herbaty, Bytomska Bojówka Sztuki; Gdzie się kończy horyzont, Fuzja dźwięków - spotkanie bogactwa kultur.
To jeden z najbardziej utytułowanych i zasłużonych dla polskiego tenisa klubów sportowych. Zawodniczki i zawodnicy Górnika Bytom zdobyli wiele tytułów mistrzów Polski indywidualnie i drużynowo, reprezentowali kraj na igrzyskach olimpijskich oraz byli i nadal są powoływani do reprezentacji narodowej. Bytomski Górnik w istotny sposób przyczynił się do promocji tenisa w Polsce i rozwoju sportu w mieście, wzmacniając tym samym rangę Bytomia na arenie sportowej Polski. W tym roku Górnik Bytom obchodzi jubileusz 40-lecia działalności.
Związana z Bytomiem filantropka, mecenas sztuki, współzałożycielka i współwłaścicielka firmy PPHU VOIGT produkującej środki utrzymania czystości, działającej na polskim rynku od 1992 r. Mocno zaangażowana w szeroko rozumiane życie społeczne Bytomia. Wspiera lokalne kluby sportowe, szkoły, instytucje kultury i indywidualne talenty. Wspiera starania kobiet poszukujących pracy, pomaga w akcjach społecznych, jest członkinią Rady Fundacji Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religii w Zabrzu oraz członkinią Rady Honorowej Fundacji „Iskierka”.
Brygadier w stanie spoczynku, w latach 1988 - 2021 pełnił służbę w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu. Wzorowy funkcjonariusz PSP, dowódca jednostki odpowiedzialny za prowadzenie działań w pierwszych etapach akcji ratowniczo-gaśniczych. Zaangażowany w działania prospołeczne z zakresu profilaktyki przeciwpożarowej, w kampanie społeczne na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa np.: „Nie dla czadu”, „Czujka na straży bezpieczeństwa”, zagrożenia związane z możliwością powstania pożaru w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, spotkania z mieszkańcami uświadamiające bezpieczny wypoczynek nad kąpieliskami.
Solista Opery Śląskiej, od 1998 r. na stałe związany z bytomskim teatrem. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele ról pierwszoplanowych m.in.: Tamino w „Czarodziejskim flecie” Mozarta, Książę w „Rigolettcie”, Radames w „Aidzie”, Ismel w „Nabucco”, tytułowa rola w „Don Carlosie” Verdiego, Walter w „Tannhauserze” Wagnera, Jontek w „Halce” i Stefan w „Strasznym dworze” Moniuszki, Cavaradossi w „Tosce” i Pinkerton w „Madama Butterfly” Pucciniego, Leński w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, swój warsztat wokalny doskonalił na kursach mistrzowskich Kałudiego Kałudowa oraz Aleksandra Teligi. Był solistą i współpracuje z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz z teatrami opery w Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Warszawie, a także w Bułgarii i Rumunii.
Instytucja kultury samorządu województwa śląskiego, której początki sięgają roku 1910. Muzeum gromadzi ponad półtora miliona muzealiów i udostępnia zbiory zwiedzającym - eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz dzieła sztuki. Zbiory istniejących działów należą do najliczniejszych nie tylko na Śląsku, ale i w kraju, prezentowane są zarówno na ekspozycjach stałych, jak i czasowych w siedzibie, a także w muzeach polskich i zagranicznych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz