W kościele w Orzechu można oglądać ruchomą szopkę z wieloma wyjątkowymi i lokalnymi akcentami. Jej autorem jest Piotr Płonka, mieszkaniec sołectwa.
Orzechowską betlyjkę można oglądać od 25 grudnia. Jej twórca Piotr Płonka dba o to, żeby co roku pojawiały się nowe elementy.
Szopka jest starsza od kościoła w Orzechu. Początkowo ruchome dekoracje można było oglądać w mieszkaniu rodziców pana Piotra. Przychodziły tam takie tłumy mieszkańców, że sprawą zainteresowało się SB.
– Byłem kilka razy wzywany przez służby do Tarnowskich Gór. Pytali, czemu to robię, przecież nie mam dzieci, byłem akurat w tamtym czasie kawalerem. Interesowali się tym, bo szopka ludzi jednoczyła, tworzyła się wspólnota – opowiadał kilka lat temu pan Piotr.
Pierwsze mechanizmy zaczął tworzyć wiele lat temu, gdy był uczniem szkoły zawodowej w Chorzowie. Z biegiem czasu coraz bardziej je rozbudowywał. Okazało się, że tworzenie ruchomej szopki to nie tyle hobby, co jego dzieło życia. Nie zrezygnował z rozbudowy betlejki także wtedy, gdy zaczął pracę na kopalni i założył rodzinę.
Pierwsze figurki były z Cepelii.
– Przerobiłem je na ruchome. Wtedy nie było dostępu do silników, więc kolega załatwił mi silniki z samochodowych wycieraczek – wspominał pan Piotr.
Każdego roku wykonywał nowe elementy szopki i figury. Najpierw miał je w domu, potem trafiły do starego kościoła i w końcu znalazły swoje miejsce w nowym.
Uważny obserwator dojrzy wiele lokalnych akcentów. Na przykład kapliczka jest modelem tej z Orzecha. Hołd nowo narodzonemu Jezusowi składają m.in. trzej górnicy ze sztandarem górniczym z orzechowskiej parafii. Warto się przyjrzeć figurze w środku. Górnik jest bowiem podobny do autora szopki. Jest też staw, a w nim żywe ryby.
Większość figur jest ruchoma. Wystarczy wcisnąć przycisk. Nie działa jednak na zasadzie migającej dyskoteki. Kolejne elementy ruchome: figury, wiatrak, dym, światło włączane są w odpowiedniej kolejności. Nic dziwnego, że betlejkę doceniają nie tylko oglądający, ale też autorzy innych szopek.
Całość zachwyca misternym wykonaniem i dokładnością.
Warto połoglondać.21:53, 27.12.2023
Richtig szykowno ta betlyjka. 21:53, 27.12.2023
do Onkyo21:26, 28.12.2023
Dyć tam je to co je richtig poczebne, my sam znojdymy naszo tradycjo. Ty sie sam niy wrazej, bo sam richtig niy ma nic do cia. Listek do Pon Bocka naszkryflej, co cie to fest szteruje, co sam som dobre fachmany, to ci ynta spuści choby grom z jasnego nieba, to łobejrzysz cało Betlyjka i Pyjter karty. Tyś sie sam fest wpasowoł, choby bebok we Betlyjce, a ty sam na naszyj ziymi. 21:26, 28.12.2023
Onkyo15:10, 28.12.2023
0 2
Väga ilus Petlemma, kuid see ei tohiks varjutada seda, mis on kõige olulisem Kristuse sündimise juures. 15:10, 28.12.2023