W niewielkiej miejscowości Wojska w gminie Tworóg działa rodzinna wytwórnia makaronów, która łączy ponad trzydziestoletnią tradycję z nowoczesnym podejściem do zdrowej żywności. Dziś firmę rozwija Dominik Friedek, kontynuując dzieło rozpoczęte przez swojego ojca na początku lat 90.
Produkujemy ekologiczne makarony z certyfikowanych zbóż, uprawianych bez pestycydów i herbicydów. Nasze produkty mają bardzo prosty skład – to tylko mąka i woda, bez żadnych chemicznych dodatków – wyjaśnia Dominik Friedek prowadzący wytwórnię Nudle Śląskie Bio.
Historia firmy sięga 1991 roku, kiedy ojciec Dominika założył niewielką wytwórnię makaronów. Przez wiele lat produkcja była skierowana głównie do restauracji, firm cateringowych oraz sprzedaży hurtowej. Dopiero w ostatnich latach firma przeszła ważną zmianę.
Kiedy przenieśliśmy się do nowego budynku, postanowiłem wprowadzić nową linię produktów – makarony z pradawnych zbóż i z certyfikatem ekologicznym – opowiada właściciel.
Podstawą produkcji są dziś dawne odmiany zbóż, takie jak orkisz, samopsza i płaskurka. To właśnie one decydują o charakterze produktów z Wojski.
Proces produkcji zaczyna się już na etapie uprawy. Firma współpracuje z certyfikowanymi rolnikami, od których kupuje ziarno. Następnie trafia ono do młyna, gdzie – pod nadzorem producenta – jest mielone na mąkę przeznaczoną wyłącznie do tej wytwórni.
Uzyskanie certyfikatu ekologicznego nie było szybkie. Przygotowanie dokumentacji i procedur trwało około pół roku, a produkcja podlega regularnym kontrolom.
Co ciekawe, makarony z Wojski nie zawierają jajek. Dzięki temu mogą je spożywać osoby z alergiami lub klienci stosujący dietę wegańską.
Produkcja wciąż ma rodzinny charakter. Jak mówi Dominik Frydek, to działalność „półtorejosobowa”.
–Na co dzień zajmuję się wszystkim – od zamawiania surowców, przez produkcję i pakowanie, aż po wysyłkę zamówień i prowadzenie mediów społecznościowych. Tata pomaga, kiedy jest taka potrzeba – mówi z uśmiechem.
Makarony trafiają do sklepów ze zdrową żywnością, piekarni, warzywniaków oraz do klientów w całej Polsce. Choć firma działa w niewielkiej śląskiej miejscowości, jej produkty zdobywają klientów w największych polskich miastach – Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Coraz częściej zamówienia przychodzą także przez sklep internetowy, a paczki docierają nawet za granicę – między innymi do Niemiec i Włoch.
Czytaj także: Powiat tarnogórski. Rusza budowa 22 mieszkań