Tarnowskie Góry stały się dziś areną wydarzenia, które bez wątpienia można nazwać bezprecedensowym w skali światowej. Na terenie skansenu maszyn parowych oraz w podziemiach Zabytkowej Kopalni Srebra – obiektu UNESCO – odbyły się pierwsze na świecie zawody łucznicze rozgrywane pod ziemią. Jednocześnie próba ustanowienia rekordu Guinnessa w kategorii największej liczby łuczników strzelających pod ziemią!
Wydarzenie od początku wzbudzało ogromne zainteresowanie. Lista startowa zapełniła się błyskawicznie – w ciągu jednego dnia zgłosiło się ponad 200 uczestników. Ostatecznie w zawodach wzięło udział 300 łuczników, którzy podjęli wyzwanie strzelania w niezwykle wymagających warunkach podziemnych korytarzy.
- Mam zaszczyt zaprezentować pierwsze na świecie zawody łucznicze, które odbywają się pod ziemią, a dokładnie w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Cieszymy się bardzo, że jesteśmy pierwsi na świecie i nasze miasto oraz jubileusz 500- lecia możemy uświetnić właśnie tym wydarzeniem” – mówił w rozmowie z nami prezes Adam Ilga.
Jak podkreślał, rywalizacja pod ziemią to nie lada wyzwanie:
– Zjechało się 300 łuczników, którzy podejmą się wyzwania strzelania pod ziemią. Jest to bardzo trudne, bo jedno nietrafienie to po prostu strzała w drobny mak. Zwierzątka i postacie 3D już czekają na dole – w życiu w takim miejscu nie były, są tak samo przerażone jak łucznicy. Mamy nadzieję, że zabawa będzie naprawdę świetna – dodawał prezes.
Część konkurencji rozgrywana była również na powierzchni, w przestrzeni skansenu maszyn parowych. Kolorowe stroje, historyczne łuki stworzyły wyjątkową atmosferę.
– Proszę spojrzeć, ile tutaj jest osób – wszystkie zaciekawione. Odzew był niesamowity. Jak tylko ogłosiliśmy zawody, w ciągu jednego dnia zgłosiło się praktycznie 210 uczestników. Jeszcze czegoś takiego nie było. Jesteśmy szczęśliwi, że się to dzieje i jednocześnie trochę przerażeni, czy wszystko się uda. Ale trzymajcie za nas kciuki – myślę, że będzie dobrze – podsumował prezes.
Zawody były także próbą ustanowienia rekordu Guinnessa w kategorii największej liczby łuczników strzelających pod ziemią. Jeśli rekord zostanie potwierdzony, Tarnowskie Góry zapiszą się nie tylko w historii regionu, ale i światowego sportu.
Organizatorem wydarzenia było Tarnogórskie Stowarzyszenie Łucznicze. Dzisiejsza „łucznicza szychta” z pewnością przejdzie do historii jako jedno z najbardziej oryginalnych i spektakularnych wydarzeń sportowych ostatnich lat.
Czytaj także: