Zamknij

Do tańczącej radzionkowskiej pary dołączą górnik i piekarz. To nawiązanie do lokalnych tradycji i historii

15:02, 12.05.2020 red. Aktualizacja: 07:35, 13.05.2020
Skomentuj

Na radzionkowskim rynku stanęła rzeźba tańczącej pary, jest też wagonik z węglem i kamień graniczny pola górniczego. I to nie koniec.

W projekcie budowy nowego rynku w Radzionkowie pojawiły się m.in. elementy małej architektury, w tym rzeźby nawiązujące do tradycji i historii miasta. Tańcząca para to symbol zamiłowania do folkloru. - Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że nasi mieszkańcy cenią autentyczny folklor i śląskie tradycje. Wielu uczestniczy w procesjach i różnych uroczystościach w regionalnych strojach. Symbolem miasta jest też zespół pieśni i tańca „Mały Śląsk” - mówi Jarosław Wroński, rzecznik urzędu miasta.

Na rynku będą jeszcze dwie rzeźby – górnik obok stojącego już wagonika z węglem i kamienia granicznego pola górniczego „August” z 1833 r. oraz piekarz. Jarosław Wroński podkreśla górnicze tradycje miasta, w którym najpierw rozwijało się górnictwo kruszcowe, a od XIX wieku węgla kamiennego. Dziś w Radzionkowie kopalni już nie ma, ale są mieszkańcy, którzy pracują w kopalniach w innych miastach i sporo górniczych emerytów.

Co do radzionkowskich tradycji piekarniczych i cukierniczych nie trzeba nikogo przekonywać. Tamtejsze wypieki są słynne w okolicy i chyba każdy spróbował radzionkowskiego kołocza.

Projektantem rzeźb i ich wykonawcą jest bytomska firma Stalowe Anioły. Jak wam się podoba tańcząca para?

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%