Wiadomości z regionu

Zamknij

Ożarowice, Tąpkowice, Niezdara. Strażacki jubileusz razy trzy. Świętowanie z wezwaniem do wypadku

esp 09:18, 31.08.2021 Aktualizacja: 17:20, 23.10.2025
1 Strażacki jubileusz razy trzy. Świętowanie z wezwaniem do wypadku Obchody jubileuszu w Niezdarze. Zdjęcia: Andrzej Kubik, OSP Niezdara

W tym miesiącu 110-lecie istnienia świętowały trzy ochotnicze straże pożarne – z Ożarowic, Niezdary i Tąpkowic. Pierwszemu jubileuszowi towarzyszyło wezwanie do wypadku – zderzenia kombajnu z osobówką.

Jak podają kroniki OSP Niezdara, wszystkie trzy straże wywodzą się z Pożarnego Ochotniczego Strażackiego Towarzystwa w Tąpkowicach. Jego powstanie 25 sierpnia 1911 zatwierdził gubernator Piotrkowskiej Guberni.

"Fundamentem powstawania towarzystwa była działalność wójta gminy Tąpkowice Franciszka Hetmańczyka, księdza parafii Sączów Stanisława Senko i akcyza Imperium Cesarstwa Carskiego Aleksandra Wołyńca" – czytamy w kronikach.

Pierwsze walne zebranie odbyło się 18 września 1911 roku. Uchwalono wtedy, że w skład towarzystwa wejdą po jednej sekcji straży z Ożarowic i Niezdary.

Dowódcą sekcji w Niezdarze został Konstanty Zrałek. Niezdarscy strażacy początkowo nie posiadali żadnego sprzętu, korzystano z pompy ręcznej wypożyczonej z Komory Celnej w Niezdarze.

W 1925 r. zreorganizowano towarzystwo strażackie w Tąpkowicach. Wyłączono sekcje z Niezdary i Ożarowic, które stały się samodzielnymi jednostkami.

Pierwsza swój jubileusz świętowała OSP w Ożarowicach – 14 sierpnia. Kiedy wszyscy byli już pod kościołem i czekali na jubileuszową mszę, do druhów dotarło zgłoszenie o wypadku w Ożarowicach. Zderzyły się tam kombajn i samochód osobowy. Służba nie drużba, strażacy ruszyli do akcji.

21 sierpnia świętowała OSP Niezdara, a 29 sierpnia – OSP Tąpkowice.

Jubileusz OSP Niezdara. Fot. Andrzej Kubik, OSP Niezdara

::news{"type":"see-also","item":"30705"}

(esp)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

PodziwPodziw

3 0

Dla każdej OSP w Polsce. Bezinteresownie ludzie oddają się pasji strażackiej. Powodzenia i mniej wyjazdów.

11:52, 31.08.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwarek.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%