Zamknij
REKLAMA

Segregacja mieszkańców na lepszych i gorszych czyli na zaszczepionych i niezaszczepionych. Petycja do radnych

06:28, 05.11.2021 | aj
Skomentuj Radni powiatowi oraz z gminy Zbrosławice zajmą się petycjami. Fot. Archiwum canva.com
REKLAMA

Radni powiatowi oraz z gminy Zbrosławice zajmą się petycjami o przeciwstawieniu się dzieleniu mieszkańców na lepszych i gorszych, czyli zaszczepionych i niezaszczepionych.

Autorem obu petycji, o takiej samej treści, jest Grzegorz Płaczek z Fundacji Nowe Spektrum. W pismach powołuje się m.in. na artykuły zawarte w Konstytucji RP, chroniące obywateli przed dyskryminacją i podziałami społecznymi. 

Od rad - gminy i powiatu - oczekuje publicznego przeczytania petycji na najbliższych obradach oraz przyjęcia uchwały. W jej treści domaga się m.in. by rady: 

  • powstrzymały ograniczenia, które mogą być narzucane m.in. przez pracodawców czy stowarzyszenia wobec osób niezaszczepionych. 
  • przeciwstawiały się podziałom na zaszczepionych i niezaszczepionych

Dodatkowo domaga się, by gmina/powiat nie wprowadzały ograniczeń w korzystaniu z obiektów lub urządzeń użyteczności publicznej mieszkańcom niezaszczepionym. 

Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Tarnogórskiego zajmowała się petycją 3 listopada. W Zbrosławicach nie jest jeszcze ujęta w programie komisji. 

Petycja o takiej samej treści została skierowana do radnych z Boronowa. Wniosek omówiono na Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, a następnie trafił pod obrady Rady Gminy Boronów. Ostatecznie uznany został za bezzasadny, bowiem sprawa nie należy do kompetencji gminy.

"W obowiązującym systemie prawnym nie istnieje upoważnienie ustawowe, które przyznawałoby organom gminy prawo do stanowienia aktu prawa miejscowego o treści proponowanej w petycji – a  podstawą prawną stanowienia aktów prawa miejscowego jest upoważnienie zawarte na poziomie ustawowym" - napisano w uzasadnieniu.

Za uznaniem petycji za bezzasadną zagłosowało 13 radnych, tylko jeden radny w głosowaniu poparł postulaty mieszkańca. 

[ZT]33359[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

RadaRada

0 0

Komisja Skarg Wniosków i Petycji Rady Gminy Zbrosławice odbyła w tej sprawie posiedzenie dnia 11 października 2021 r. 11:36, 08.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%