Niecałe 20 km od Tarnowskich Gór znajduje się zalew Rogoźnik I. Można tam dotrzeć samochodem lub wybrać się na rowerze. Atrakcje to nie tylko woda i plaża, ale też duży park z miejscami do rekreacji.
Rogoźnik to dwa sztuczne zbiorniki wodne. Rogoźnik I znajduje się na terenach gminnych, a zarządcą jest Gminne Centrum Kultury i Sportu w Bobrownikach.
– Przepisy pozwalają na utworzenie miejsca do kąpieli na 30 dni. W tym roku będzie to od 11 lipca do 9 sierpnia. W tym czasie będzie 4 ratowników i podczas ich obecności odpowiadamy za bezpieczeństwo kąpiących się osób – mówi wójt Bobrowniki Małgorzata Bednarek.
Chętnych do kąpieli w zalewie nie brakuje niezależnie od tego, czy na plaży są ratownicy, czy nie. Pierwsza lipcowa niedziela była słoneczna i gorąca, a na plaży przy zbiorniku Rogoźnik I ludzi było sporo. W wodzie są boje, które wyznaczają obszar bezpiecznej kąpieli, choć każdy robi to na własną odpowiedzialność.
Przy plaży znajdują się punkty gastronomiczne i ośrodek wypoczynkowy z polem namiotowym. Przy zalewie można też wypożyczyć sprzęt m.in. rowery wodne, jest boisko do siatkówki plażowej. Plus to także blisko położony parking.
– W bardzo upalne dni na plaży, która nie jest zbyt duża, może być nawet 2 tysiące osób. Więcej jest przyjezdnych, niż miejscowych, szczególnie chętnie przyjeżdżają tu osoby z okolic Piekar Śląskich i Bytomia – mówi wójt.
Kto szuka większego spokoju i ciszy, może wybrać się nad drugi zbiornik – Rogoźnik II, gdzie też jest plaża. Z zastrzeżeniem, że jest to akwen bardziej dziki, teren należy do nadleśnictwa i nie ma tam strzeżonych miejsc do kąpieli. Oba zbiorniki to miejsca cenione przez wędkarzy.
W sąsiedztwie obu zbiorników znajduje się park i to kolejny powód, żeby odwiedzić Rogoźnik. Jest lubiany przez rowerzystów, to dobre miejsce na spacer, także z psem. Znajdują się tu dwa place zabaw, rolkostrada, pump truck, skate park, siłowania na świeżym powietrzu. Są restauracje i punkty gastronomiczne, domki letniskowe oraz amfiteatr. Przed przyjazdem warto sprawdzić, czy przy okazji nie odbywa się jakaś impreza.
Rogoźnik czas największej popularności przeżywał w PRL-u. Swoje obiekty wypoczynkowe posiadały tam zakłady z pobliskich miast m.in. Huta "Katowice", będziński "Mostostal", Huta "Będzin", Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Czeladzi. Były kajaki, rowery wodne i żaglówki. Co tydzień wypoczywało tam nawet kilka tysięcy osób.
Zbiorniki to sztuczne jeziora powstałe w miejscu wydobycia piasku. Tereny pokopalniane objęto programem rekultywacji. Do celów rekreacyjnych oddano je w latach 70.