Od września 2022 roku Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Zbrosławicach koordynuje międzynarodowy projekt w ramach Programu Erasmus +. Partnerami są szkoły podstawowe ze Słowacji (Spisska Terplica), Węgier (Szeghalom) oraz Włoch (Ciminna, Sycylia).
Projekt nosi tytuł: Kto zabrał mój ser i dotyczy skutecznej komunikacji, zdrowego stylu życia, edukacji, rozrywki, specjalnych potrzeb edukacyjnych oraz działań proekologicznych.
Projekt będzie realizowany przez najbliższe 22 miesiące, do lipca 2024 roku. Zakończy się powstaniem książki – pamiętnika głównego bohatera projektu, opisującej jego przygody we wszystkich krajach i szkołach partnerskich.
Pierwsze spotkanie projektowe szkół odbyło się w połowie grudnia na Słowacji. Podczas 5-dniowego pobytu koordynatorzy szkolni oraz uczniowie mogli poznać się osobiście. W polskiej grupie były nauczycielki: Patrycja Slodczyk, Edyta Kowal-Wencel oraz 6 uczniów i uczennic z klas 8: Julia Tacka, Selena Ledwoń, Miłosz Laszczyk, Łukasz Biliński, Amelia Ujejska oraz Paulina Grobarczyk.
– Szkoła w Spisskiej Teplicy udostępniła sale lekcyjne, tak by można było uczestniczyć w lekcjach i codziennym życiu szkoły. Nauczyciele i uczniowie mogli przyjrzeć się również pracy słowackich nauczycieli oraz kadry zarządzającej – relacjonuje Edyta Kowal-Wencel, wicedyrektor szkoły i koordynator projektu.
Pierwszego dnia, w drodze konkursu wybrano logo projektu oraz imię dla głównego bohatera, które wymyśliła polska drużyna. Podczas wizyty na Słowacji uczestnicy spotkania zwiedzili Wysokie Tatry i kolejką górską udali się na Hrebienok, gdzie mogli podziwiać budowle zrobione z lodu.
W Starym Smokovcu zawitali do Tricklandii, a w Popradzie zrobili zakupy na świątecznym jarmarku i jeździli na łyżwach. Natomiast w miejscowości Vychodna odwiedzili farmę produkującą tradycyjne, słowackie sery. Uczestniczyli również w warsztatach wyrobu masła.
– Dziękujemy naszym słowackim przyjaciołom ze Spiskiej Teplicy za gościnę i przygotowanie programu wizyty doskonale wpisującego się w założenia projektu. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę dyrektora szkoły Juraja Jurkulisa oraz koordynatorki szkolnej projektu pani Tany Helcmanovskiej, którzy służyli pomocą i wsparciem podczas realizacji zadań projektowych – podkreśla Edyta Kowal-Wencel.
Drugie spotkanie zostało zaplanowane w kwietniu w Polsce, w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Zbrosławicach.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwarek.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz