Koła gospodyń wiejskich słyną z pysznych dań i ciekawych smaków. Przepisami na wigilijne i świąteczne potrawy podzieliły się z nami panie z KGW Boruszowice-Hanusek, KGW w Orzechu i KGW w Tąpkowicach. Są propozycje tradycyjne, nowoczesne i zaskakujące.
Przepisami podzieliła się z nami Anna Rabsztyn. Pierwsza propozycja to sernik, ale z zaskakującym składnikiem.
– To przepis doskonały dla tych, którzy lubią smak sernika, ale nie powinni go jeść ze względu na dolegliwości zdrowotne np. nadkwasotę. Z kolei strucla drożdżowa na okrągło to popisowy, świąteczny wypiek – podkreśla.
Składniki: 0,5 kg półtłustego twarogu, 0,5 kg ugotowanych, ugniecionych ziemniaków, 4 jajka, 20 dag cukru, 15 dag masła roztopionego , cukier waniliowy, skórka cytrynowa i pomarańczowa, 1/3 szklanki oleju.
Wykonanie: w misce zmieszać ser z ugotowanymi, potłuczonymi ziemniakami, 4 żółtkami, cukrem oraz przyprawami. Potem dodać olej, a następnie roztopione masło i na koniec powoli wkręcić ubite białka. Całość przełożyć do formy, piec do godziny w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Ciasto: 3 szklanki mąki pszennej, 10 dag masła, pół szklanki cukru, 1 szklanka mleka,
3 dag drożdży, 2 jajka, 4 żółtka, rodzynki i bakalie, sól.
Masa: 2 szklanki zmielonego maku, 3/4 szklanki cukru, 4 białka, 2 łyżki bułki tartej,
2 łyżki miodu, olejek migdałowy, skórka pomarańczowa, orzechy.
Posypka: 15 dag masła, 3/4 szklanki cukru, cukier waniliowy, 20 dag mąki.
Wykonanie:
Ciasto: W misce zmieszać mąkę, cukier, sól i żółtka. W ciepłym mleku rozpuścić drożdże. Temperaturę mleka wcześniej sprawdzić metodą palca - ważne, żeby nie parzyło. Po rozpuszczeniu wlać całość do miski z mąką i dodać wtedy 2 ubite białka. Zamieszać i zacząć wkręcać roztopione masło.
Masa: Mak sparzyć gorącą wodę (pół szklanki), do garnka dodać cukier i podsmażyć. Następnie dodać miód, bakalie i wystudzić. Wtedy dodać bułkę tartą i wkręcić powoli ubite białka, a następnie bakalie.
Posypka: Dobrze wymieszać masło z cukrem, a potem szybko dodać mąkę i cukier waniliowy.
Ciasto na stole rozwałkować w prostokąt i na to kłaść porcjami wystudzoną masę. Następnie zwinąć całość w rulon i włożyć do okrągłej tortownicy, wokół słoika, co da efekt wieńca. Na górze posypka. Piec do 45 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Przepisy od KGW Boruszowice-Hanusek można znaleźć tutaj:
[ZT]46239[/ZT]
A tu są przepisy od KGW Tąpkowice:
[ZT]46234[/ZT]
Czytaj także:
Tarnowskie Góry. Kolędowanie rodzin zastępczych
Setne urodziny pani Elżbiety. Wszystkiego najlepszego!
[ZT]46202[/ZT]