Zamknij

Bytom. Trzy śródmiejskie place mają zostać zabytkami

14:00, 21.04.2024 PAP
Do rejestru zabytków ma zostac wpisany m.in. Dom Polski UL. Fot. Archiwum UM Bytom Do rejestru zabytków ma zostac wpisany m.in. Dom Polski UL. Fot. Archiwum UM Bytom

Śródmiejskie place w Bytomiu - Akademicki, Jana III Sobieskiego i Andrzeja Hiolskiego - zostaną wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego.

- Nasze działania zmierzają do szerokiej ochrony konserwatorskiej tych części Bytomia, które uważamy za bardzo cenne, gdzie zachowanie pojedynczych obiektów - objętych wcześniej ochroną - nie wystarczy. To zabudowa najwyższej klasy - ocenił w rozmowie z PAP śląski wojewódzki konserwator zabytków Łukasz Konarzewski.

Zabytkiem zostanie między innymi m.in. Dom Polski "Ul", cenny z punktu widzenia polskiej historii miasta.

Plac Akademicki

Plac Akademicki powstał na początku XX w., kiedy wdrażano nowy plan zabudowy miasta. Od północy zamyka go ekspresjonistyczny gmach z 1925 r., który zbudowano na siedzibę prezydium policji. Po II wojnie światowej znajdowało się tam m.in. Bytomskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego, a obecnie mieści się tam Wydział Stomatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zachodnią pierzeję tworzy modernistyczna zabudowa mieszkaniowa z mniej więcej 1910 r., a wschodnią - funkcjonalistyczno-ekspresjonistyczna zabudowa mieszkaniowa z lat 20. Pośrodku znajduje się skwer, a na nim fontanna z 1947 r. z rzeźbami chłopców na raku, rybie, ślimaku, żabie oraz żółwiu, autorstwa Tadeusza Sadowskiego.

Postępowanie konserwatora dotyczy wpisania do rejestru zabytków placu oraz jego zabudowy - budynków o numerach od 1 do 17, a także przy ul. Bolesława Prusa 17 i ul. Stefana Żeromskiego 21, 23 i 25 (dawnego Zarządu Bractwa Górniczego i Komitetu Miejskiego PZPR).

Plac Jana III Sobieskiego

Plac Jana III Sobieskiego w drugiej połowie XIX w. był targiem bydlęcym. W latach 90. zbudowano na jego terenie koszary, a w pobliżu eklektyczną willę starostwa powiatowego. Był miejscem ćwiczeń wojskowych i politycznych manifestacji. W latach 20. XX w. zaplanowano ustawienie po jego zachodniej i wschodniej stronie modernistycznych gmachów publicznych. Zrealizowano dwa - szkołę budowlaną (obecnie Zespół Szkół Mechaniczno-Elektronicznych) oraz miejską kasę oszczędności, muzeum i bibliotekę (obecnie Muzeum Górnośląskie). W latach 70. pomiędzy nimi wybudowano funkcjonalistyczną siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej z rotundą po północnej stronie, gdzie wydzielono plac Andrzeja Hiolskiego (nazwę nadano w 2011 r.).

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - zdjęcie archiwalne ze zbiorów MG

W tym przypadku do rejestru zabytków mają zostać wpisane place wraz z dawnymi budynkami szkoły (pl. Jana III Sobieskiego 1), koszar (ul. Jana Smolenia 35), wartowni i aresztu (ul. Wojciecha Korfantego 45), mieszkań urzędniczych wraz z murem (ul. Stefana Żeromskiego 44), warsztatów szkolnych (Stefana Żeromskiego 42), a także kamienicą mieszczańską (ul. Wojciecha Korfantego 36 i ul. Sokoła 19) oraz Domem Polskim "Ul" (ul. Wojciecha Korfantego 38). Do tego dochodzą obiekty, które już indywidualnie widnieją w rejestrze: Muzeum Górnośląskie i jego oddział w miejscu dawnego starostwa powiatowego wraz z ogrodzeniem.

- Pl. Jana III Sobieskiego to bardzo dobry przykład niemieckiej moderny, w zasadzie architektury, która powstała na przełomie art déco i modernizmu. Ceglana, bardzo oszczędna w detalu, bo modernizm go praktycznie nie stosował, np. poza stolarką. Wszystko zasadzało się na proporcjach, które są tam doskonałe - ocenił Konarzewski.

Natomiast Dom Polski "Ul" ma szczególne znaczenie z punktu widzenia polskiej historii Bytomia. Od 1910 r. był własnością działacza Michała Wolskiego. Mieściła się tam m.in. siedziba Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" oraz Związku Harcerstwa Polskiego. Według przekazów w okresie powstań śląskich odbierano w nim przysięgi od powstańców.

Oględziny placu Akademickiego odbyły się 9 kwietnia. Oględziny placów Jana III Sobieskiego i Andrzeja Hiolskiego zaplanowano na 23 kwietnia. Konserwator zapowiedział, że zakończenie procedur administracyjnych to kwestia kilku tygodni.

Czytaj też:

Piekary Śląskie. Nastolatka wypadła z okna na czwartym

Radzionków. Zamknięcie przejazdu już w piątek wieczorem

Strażacy ochotnicy i młodzi druhowie pomagają Szymonowi

Wybory burmistrza Tarnowskich Gór. Tomasz Olszewski...

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%