Zamknij

Maszynownia Żywiołów. Nowa atrakcja przy tarnogórskiej Kopalni Srebra

13:51, 22.04.2024 . Aktualizacja: 10:06, 23.04.2024
Skomentuj To kolejny projekt edukacyjny objęty wsparciem przez Fundację Veolia. Maszynownia Żywiołów powstała z myślą o najmłodszych, ale z pewnością zainteresuje też nieco starszych mieszkańców regionu. Fot. Archiwum SMZT To kolejny projekt edukacyjny objęty wsparciem przez Fundację Veolia. Maszynownia Żywiołów powstała z myślą o najmłodszych, ale z pewnością zainteresuje też nieco starszych mieszkańców regionu. Fot. Archiwum SMZT

Woda. Jeden z żywiołów, bez którego nie ma życia, ale też nie byłoby wpisu "Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. I to właśnie dlatego woda jest motywem przewodnim Maszynowni Żywiołów, której oficjalne otwarcie odbyło się 18 kwietnia.

Maszynownia Żywiołów to niezwykłe centrum edukacji. Na pierwszym planie ukazana jest fascynująca historia wody, która stała się niezbędnym zasobem dla rozwijającej się konurbacji górnośląskiej.

Jednak Maszynownia Żywiołów to nie tylko podróż przez dzieje wody. To także przestrzeń do edukacji ekologicznej.

Najnowsze technologie i innowacje ułatwiające nasze codzienne życie pozwalają kształtować przyjazne środowisku nawyki i zachowania. W podróż śladami żywiołów zabierają Karlik oraz Gwarek, postaci stworzone na wzór popularnej gry Minecraft.

- Woda to jeden z naszych najcenniejszych zasobów naturalnych, jednak wciąż ponad 2,2 mld ludzi ma do niej ograniczony dostęp. W Polsce mamy stres wodny - wielkość odnawialnych zasobów wody słodkiej na mieszkańca wynosi niecałe 1,6 tys. m sześc. Dlatego niezbędne są innowacyjne rozwiązania, takie jak zdigitalizowane sieci wodno-kanalizacyjne oraz oczyszczalnie ścieków. W Veolii wdrażamy zaawansowane technologie, np. satelitarną detekcję wycieków w Tarnowskich Górach, a także optymalizujemy procesy, aby oszczędzać wodę - mówi Luiz Hanania, prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce. - Wierzę, że Maszynownia Żywiołów połączy świat nauki i biznesu, promując racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych, właściwe korzystanie z wody i ochronę jej zasobów.

W ramach projektu reaktywowano nieczynny dotąd budynek maszyny wyciągowej kopalni. Obiekt, zaprojektowany przez znanego projektanta Rudolfa Witwickiego, oddano do użytku w 1976 roku. Znajduje się na terenie kompleksu Zabytkowej Kopalni Srebra wraz z przyległym Skansenem Maszyn Parowych. Maszynownia zyskała drugie życie dzięki współpracy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, firmy Veolia Polska, fundacji Veolia Polska, firm Viessmann oraz SolarEis, Politechniki Śląskiej i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Otwarcie Maszynowni Żywiołów to wyjątkowa okazja, by nie tylko docenić niezwykłe dziedzictwo regionu, ale jednocześnie zwrócić uwagę na kwestie wyjątkowo ważne dla Fundacji Veolia Polska, czyli zrównoważony rozwój oraz ochronę środowiska naturalnego, w tym zasobów wodnych – mówi Izabela Rakuć-Kochaniak, prezes zarządu Fundacji Veolia Polska i dyrektor CSR Grupy Veolia w Polsce. - Postanowiliśmy wesprzeć Maszynownię Żywiołów, bo wierzę, że to miejsce stanie się inspiracją do refleksji nad naszym wpływem na otaczającą nas przyrodę oraz motywacją do podejmowania działań na rzecz jej ochrony.

Teraz czas na stworzenie oferty dla szkół i turystów indywidualnych. Pierwsi zwiedzający będą mogli poznać Karlika i Gwarka już w maju. W dłuższej perspektywie obok maszynowni powstanie jeszcze jeden budynek, połączony z nowo otwartym centrum edukacji pod ziemią.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%