Zamknij

Ważne podatki, o których warto pamiętać

10:02, 26.09.2024 . Aktualizacja: 10:03, 26.09.2024
Skomentuj

Tematyka podatków dotyczy każdego z nas. Należy pamiętać o konieczności odprowadzania podatków w wielu życiowych sytuacjach. W tym artykule znajdziesz informacje o podatkach dla osób fizycznych i prawnych, z którymi możesz się spotkać.

Podatek od wygranej – kiedy trzeba zapłacić?

Jednym z najbardziej zaskakujących podatków może być podatek od wygranej. Podatek ten obejmuje nie tylko wygraną finansową, ale także nagrody rzeczowe otrzymane z tytułu udziału w konkursie lub loterii. Każda wygrana traktowana jest przez urząd skarbowy jako dochód, dlatego sposób jej opodatkowania określa Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawa reguluje pewne zwolnienia dotyczące podatku od wygranej. Zwolnieniu z konieczności zapłacenia podatku podlegają między innymi wygrane do kwoty 2000 zł. Wygraną o wyższej wartości należy opodatkować na zasadach ryczałtu, który w tej sytuacji wynosi 10% wartości wygranej. Co do zasady rozliczenia podatku od wygranej dokonuje organizator gry, przekazując tym samym osobie wygrywającej kwotę pomniejszoną o należny podatek.

Podatek dochodowy dla firm – o czym warto pamiętać?

Każdy przedsiębiorca musi uwzględniać konieczność płacenia podatku dochodowego. W zależności od formy prowadzenia działalności może być to podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) lub podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Jeżeli nie wiesz, która forma podatku dotyczy Twojej działalności, to rzuć okiem na porady dla firm. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji dotyczących prowadzenia własnego przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność jako osoba fizyczna, może wybrać jedną z trzech form opodatkowania. Jest to skala podatkowa, podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w formie spółki kapitałowej, obowiązuje podatek od osób prawnych, który co do zasady wynosi 19%. Z obniżonego podatku CIT mogą jednak skorzystać mali podatnicy, których przychody nie przekraczają 2 milionów euro rocznie oraz nowe firmy.

Kto musi płacić podatek VAT?

Warto wiedzieć, że koszty prowadzenia działalności gospodarczej 2024 to nie tylko podatek dochodowy. Co do zasady, każdy przedsiębiorca ma obowiązek rozliczania także podatku VAT, który jest podatkiem od towarów i usług. VAT jest podatkiem niezależnym od podatków PIT oraz CIT. W zależności od rodzaju towarów i usług może wynosić 23%, 8%, 5% lub 0%. Stawką podstawową obowiązującą dla większości towarów i usług jest jednak 23%.

W niektórych sytuacjach przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Zwolnienie podmiotowe dotyczy limitu obrotów, a zwolnienie przedmiotowe – rodzaju wykonywanej działalności.

Każdy przedsiębiorca, którego przychody nie przekroczyły w poprzednim roku limitu 200 tysięcy złotych, może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Warunki zwolnienia przedmiotowego wymienione są w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT i dotyczą między innymi usług w zakresie opieki medycznej, prywatnego nauczania oraz usług finansowych.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%