Zamknij

Czym jest wypowiedzenie zmieniające i czy zawsze trzeba je przyjąć?

17:08, 21.11.2024 . Aktualizacja: 17:18, 21.11.2024

Wypowiedzenie zmieniające to rozwiązanie, które jest stosowane w sytuacji, gdy pracodawca chciałby w dalszym ciągu zatrudniać pracownika, jednak na innych warunkach niż odbywało się to dotychczas. Na czym polega w praktyce? Czy pracownik musi przyjąć wypowiedzenie zmieniające? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest wypowiedzenie zmieniające?

Wypowiedzenie zmieniające to instytucja przewidziana w art. 42 Kodeksu pracy polegająca na jednoczesnym wypowiedzeniu pracownikowi dotychczasowych warunków pracy i płacy oraz zaproponowaniu nowych warunków. W praktyce zatem jest to rozwiązanie stosowane w sytuacji, gdy firma nadal zamierza zatrudniać danego pracownika, jednak chciałaby czynić to na innych warunkach niż dotychczas. Ważne w tym przypadku jest to, że konieczność wręczenia wypowiedzenia zmieniającego zachodzi wyłącznie, wtedy, gdy następuje istotna zmiana wynikających z umowy warunków pracy i płacy. W praktyce może ona dotyczyć między innymi zajmowanego stanowiska, wysokości otrzymywanego wynagrodzenia czy wymiaru etatu, na którym zatrudniony jest dany pracownik.

Czy pracownik może nie przyjąć wypowiedzenia zmieniającego?

Wręczenie wypowiedzenia zmieniającego to jednostronne działanie pracodawcy, który nie może samodzielnie zmienić warunków zatrudnienia swojego pracownika. Czy pracownik może zatem go nie przyjąć? Oczywiście, że tak, jednak warto mieć świadomość tego, że odmowa skutkuje ustaniem stosunku pracy wraz z nadejściem końca okresu wypowiedzenia pracownika. Sprawdzenie jego długości umożliwia program do kadr i płac, ponieważ oprogramowanie tego typu służy nie tylko do wyliczania wynagrodzeń, ale pozwala również zweryfikować pozostałe informacje o zatrudnieniu. W przypadku długości okresu wypowiedzenia po odrzuceniu wypowiedzenia zmieniającego istotny będzie staż pracy w danej firmie.

Forma wypowiedzenia zmieniającego

Wypowiedzenie zmieniające tak samo, jak wypowiedzenie umowy o pracę z winy pracownika to jednostronna czynność wykonywana przez pracodawcę. Kolejnym podobieństwem jest konieczność sporządzenia dokumentu na piśmie, ponieważ jest to forma wymagana pod rygorem nieważności. W przypadku wypowiedzenia zmieniającego istotne jest to, że rozwiązanie umowy o pracę następuje jedynie wtedy, gdy pracownik nie zaakceptuje zaproponowanych mu nowych warunków pracy. Istotne w tym przypadku jest to, że jest on zobowiązany do zaakceptowania lub odrzucenia propozycji do końca połowy przysługującego mu okresu wypowiedzenia, ale jedynie wtedy, gdy zostanie o tym fakcie pouczony w piśmie stanowiącym wypowiedzenie zmieniające. Brak stosownego pouczenia skutkuje natomiast tym, że pracownik może odpowiedzieć na pismo maksymalnie wraz z końcem okresu wypowiedzenia swojej umowy. W tym miejscu należy wspomnieć także o tym, że o ile samo wypowiedzenie zmieniające musi przyjąć formę pisemną, to pracownik może wyrazić swoją wolę zarówno pisemnie, jak i ustnie. Co więcej, brak jakiegokolwiek oświadczenia jego strony traktowany jest jako akceptacja propozycji.

Przesłanki wypowiedzenia zmieniającego

W kontekście wypowiedzenia zmieniającego istotne jest także to, że jego złożenie musi zostać przez pracodawcę odpowiednio uzasadnione. Nie może być ono bowiem krzywdzące dla pracownika, a co za tym idzie zaproponowane warunki pracy i płacy powinny być adekwatne do jego kwalifikacji oraz możliwości. Poza istotne jest także to, że wypowiedzenie zmieniające nie może zostać wręczone osobom przebywającym na urlopach macierzyńskich czy pracownikom, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż 4 lata, pod warunkiem że posiadany okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. W tym drugim przypadku wypowiedzenie zmieniające może zostać wręczone jedynie wtedy, gdy:

  • pracownik utracił zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy, co zostało potwierdzone orzeczeniem lekarskim;
  • zmienił się regulamin wynagradzania dla ogółu lub grupy pracowników w danej firmie;
  • pracownik nie ze swojej winy utracił uprawnienia konieczne do wykonywania dotychczasowej pracy.

Podsumowując należy stwierdzić, że wypowiedzenie zmieniające to rozwiązanie, które umożliwia dalsze zatrudnianie pracownika, jednak na innych niż dotychczas warunkach pracy lub płacy. Do ich monitorowania oraz kompleksowej obsługi kadrowo-płacowej wykorzystać można dedykowane oprogramowanie dostępne pod linkiem: https://www.360kadryiplace.pl/program-kadrowo-placowy/.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%