Zamknij

Jak szybko uzyskać pobyt czasowy w Polsce – opowiedzieli w Immigrantinlaw

art. sponsorowany + 07:19, 20.12.2024 Aktualizacja: 07:20, 20.12.2024

Uzyskanie pozwolenia na pobyt czasowy w Polsce to kluczowy krok dla osób, które planują dłuższy pobyt w tym kraju. W Immigrantinlaw opowiedzieli chemu ta procedura jest szczególnie ważna dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej.

Uzyskanie pozwolenia na pobyt czasowy w Polsce (Poland residence permit) to kluczowy krok dla osób, które planują dłuższy pobyt w tym kraju. Procedura ta jest szczególnie ważna dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej. W niniejszym artykule omówimy najważniejsze kroki oraz wymagania, które trzeba spełnić, aby uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy.

Kto może ubiegać się o pobyt czasowy?

O pozwolenie na pobyt czasowy w Polsce mogą ubiegać się osoby, które zamierzają przebywać w kraju dłużej niż 3 miesiące, np. w celu:

  • podjęcia pracy,
  • prowadzenia działalności gospodarczej,
  • studiów lub innych form edukacji,
  • łączenia rodziny,
  • leczenia.

Wymagane dokumenty

Aby złożyć wniosek o pobyt czasowy, należy przygotować komplet dokumentów, takich jak:

  • wypełniony formularz wniosku,
  • ważny paszport,
  • dowód opłaty skarbowej za rozpatrzenie wniosku (obecnie wynosi ona 340 złotych),
  • potwierdzenie zameldowania w Polsce,
  • zdjęcia biometryczne zgodne z wymogami,
  • dokumenty potwierdzające cel pobytu (np. umowa o pracę, zaświadczenie z uczelni, akt małżeństwa).

Wniosek należy złożyć osobiście w odpowiednim urzędzie wojewódzkim w miejscu zamieszkania. Ważne jest, aby zrobić to jeszcze przed upływem okresu legalnego pobytu w Polsce (np. wizy lub ruchu bezwizowego).

Proces rozpatrywania wniosku

Po złożeniu wniosku urząd wojewódzki rozpoczyna procedurę. Proces ten może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od skomplikowania sprawy. W trakcie rozpatrywania wniosku może być konieczne dostarczenie dodatkowych dokumentów lub wyjaśnień.

Ważne uwagi

  1. Pozwolenie na pobyt czasowy jest wydawane maksymalnie na 3 lata, ale może być udzielone na krótszy okres, w zależności od celu pobytu.
  2. W przypadku zmiany celu pobytu należy wystąpić o nowe pozwolenie.
  3. Posiadacz karty pobytu ma prawo do wielokrotnego przekraczania granicy Polski bez konieczności posiadania dodatkowej wizy.

Osoby posiadające obywatelstwo państw Unii Europejskiej mogą znacznie łatwiej podejmować pracę w Polsce, bez konieczności uzyskiwania dodatkowych zezwoleń. Obywatelstwo UE (European Union Citizenship) można uzyskać poprzez proces repatriacji, naturalizacji lub inne formy, a wsparcia w tym zakresie mogą udzielić specjaliści ds. migracji, tacy jak ekspertci z Immigrantinlaw.

Uzyskanie pozwolenia na pobyt czasowy w Polsce wymaga przygotowania kompletu dokumentów oraz dopełnienia formalności w urzędzie wojewódzkim. Chociaż proces może wydawać się skomplikowany, przestrzeganie wymagań i terminów znacznie ułatwia jego przebieg. Dzięki pozwoleniu na pobyt czasowy można legalnie żyć, pracować i korzystać z wielu możliwości, jakie oferuje Polska.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%