Zamknij
REKLAMA

Katowice - dlaczego warto tu zamieszkać?

13:33, 24.06.2021 | materiały patnera

Katowice to największe miasto na Górnym Śląsku, które jest też jednym z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Nic dziwnego, że kusi wielu Polaków. Sprawdzamy, co jest największym atutem tej przeszło 300-tysięcznej aglomeracji.

Atrakcyjny rynek pracy

Przede wszystkim Katowice to duży rynek pracy. Co więcej, to także atrakcyjne wynagrodzenie. Wprawdzie to dane za 2019 rok, ale według Głównego Urzędu Statystycznego średnie wynagrodzenie w Katowicach jest jednym z najwyższych w Polsce. Mediana płacy jest tutaj na poziomie 6176 zł. W zestawieniu tym lepsze pod tym względem były tylko Warszawa (6803 zł) oraz Jastrzębie-Zdrój (8443 zł), a więc inne miasto województwa śląskiego.

Katowice dają więc ogromne możliwości w zakresie pracy i rozwoju zawodowego. Zwłaszcza że rośnie tu zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę. To wszystko przekłada się na poziom życia mieszkańców Katowic. Szczególnie że dziś nie jest to już miasto kojarzone wyłącznie z przemysłem wydobywczym i ciężkim. Obecnie jest to bardzo prężnie rozwijająca się aglomeracja, gdzie nie brakuje ciekawych miejsc kultury, zabytków, ale też terenów zielonych.

Szeroki rynek nieruchomości

Nie bez znaczenia jest też rynek nieruchomości. Na terenie miasta bardzo prężnie działają deweloperzy, aczkolwiek możemy wybierać nie tylko pośród mieszkań z rynku pierwotnego. W zależności od potrzeb, możliwości finansowanych i swoich predyspozycji znajdziemy bardzo różne lokale mieszkalne.

Średnio za metr kwadratowy mieszkania w Katowicach należy zapłacić ok. 5800 złotych. To zdecydowanie mniej niż na przykład w Warszawie, ale też w wielu innych miastach w Polsce o porównywalnej wielkości. Poza tym wiele inwestycji znajduje się w niewielkiej odległości od centrum, z dobrą infrastrukturą komunikacyjną, szkołami, przedszkolami, sklepami, przychodniami czy bankami.

Oczywiście możliwy jest też najem. Liczne mieszkania do wynajęcia w Katowicach znajdziemy zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Tereny zielone

Okazuje się, że Katowice są najbardziej zalesionym miastem województwa śląskiego. Co więcej, to trzecie takie miasto w Polsce, gdzie przeszło 40 proc. powierzchni zajmują lasy. Na terenie miasta znajdują się między innymi Park Kościuszki i Doliny Trzech Stawów.

To doskonałe miejsca nie tylko do spacerów, ale również przejażdżek rowerowych, jazdy na rolkach czy biegania. Park Dolina Trzech Stawów to dodatkowo kąpielisko z plażą i wypożyczalnią kajaków. Latem otwiera się tam wiele knajpek, odbywają się tu też liczne koncerty. Poza tym katowiczanie ochoczo odwiedzają Park Śląski, choć ten administracyjnie należy do Chorzowa.

Kultura

W Katowicach nie brakuje miejsc, gdzie możemy korzystać z kultury (m.in. teatry, kina, muzea, galerie sztuki, biblioteki). Oczywiście nie możemy też narzekać na liczbę festiwali, koncertów czy imprez sportowych, które przyciągają artystów i sportowców z całego świata. Warto w tym kontekście wspomnieć także o muralach wpisujących się w piękną architekturę miasta.

Podsumowując, bez wątpienia Katowice są pięknym miastem o wielu atutach. Na pewno jest to miejscowość, która daje duże możliwości zarobkowe. Dużym atutem Katowic jest też atrakcyjny cenowo rynek nieruchomości, a to wszystko w otoczeniu wielu miejsc kultury, terenów zielonych i pięknej architektury, będącej połączeniem innowacyjnych budowli oraz zabytkowych kamienic.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%