Zamknij

Jak skonstruować list motywacyjny bez doświadczenia?

08:20, 22.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:20, 22.06.2022

Jeśli myślisz, że brak doświadczenia zawodowego jest czynnikiem ograniczającym przy pisaniu listu motywacyjnego, zastanów się jeszcze raz! List motywacyjny to doskonałe miejsce, by wyrazić swoją pasję i zainteresowanie danym stanowiskiem, więc nawet jeśli nie masz zbyt wiele doświadczenia, list motywacyjny daje Ci możliwość "sprzedania się" osobie rekrutującej. W tym poradniku pokażemy Ci najlepsze triki, które pozwolą Ci wydobyć Twoje najlepsze cechy zawodowe. 

1. Sformułuj swój list motywacyjny

W świecie rekrutacji miłość od pierwszego wejrzenia naprawdę istnieje. Dlatego należy zadbać o to, by format listu motywacyjnego był wyjątkowy. Oto kilka wskazówek, dzięki którym wzór listu motywacyjnego będzie wyglądał atrakcyjnie:

  • Użyj kartki papieru w formacie listowym.
  • Należy ustawić marginesy ok. 2,5 cm.
  • Wybierz czcionkę podobną do tej, którą napisane jest CV.
  • Należy zostawić 1,5 odstępu między wierszami, aby poprawić czytelność.
  • Postaw na prostą, ale elegancką konstrukcję.
  • Ustaw rozmiar czcionki między 10 a 12 punktów.
  • Zapisz swój list motywacyjny w formacie PDF.

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i wysiłek, warto skorzystać z szablonu listu motywacyjnego, który wykona całą pracę za Ciebie w kwestiach technicznych.

2. Dodaj profesjonalny nagłówek do listu motywacyjnego

Nagłówek może wydawać się nudną sekcją, ale jest niezwykle ważny, aby nadać profesjonalny i poważny ton listowi motywacyjnemu. Elementy w tej sekcji powinny zawierać następujące informacje:

  • Osobiste dane kontaktowe: imię i nazwisko, adres, telefon i e-mail nadawcy. Zalecane jest wyrównanie do prawej strony.
  • Dane kontaktowe odbiorcy: imię i nazwisko oraz stanowisko osoby rekrutującej, a także nazwa i adres firmy. Zalecane jest wyrównanie do lewej strony.
  • Data wysłania.

3. Przywitaj się z rekruterem na "Ty"

Fakt jest taki, że 61% rekruterów woli, aby podania o pracę były spersonalizowane. Świetną techniką pokazania, że Twój list motywacyjny został napisany specjalnie dla danej firmy, jest przywitanie się z osobą rekrutującą po imieniu.

Informacje te można znaleźć w ogłoszeniu o pracę, na stronie internetowej firmy, w jej profilu na portalu LinkedIn, a nawet w wyszukiwarce Google. Można też zadzwonić bezpośrednio lub napisać e-mail i poprosić o te informacje. Gdy już je masz, dodaj profesjonalny przymiotnik grzecznościowy, taki jak "Drogi".

4. Napisz przyciągający uwagę pierwszy akapit

Ucząc się, jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia, należy zwrócić szczególną uwagę na pierwszy akapit. Ta część ma za zadanie albo zachęcić rekrutera do czytania dalej, albo przekonać go do wyrzucenia Twojego listu do kosza. Dlatego konieczne jest wyjaśnienie:

  • Kim jesteś.
  • Jakie stanowisko Cię interesuje.
  • Jakie są Twoje najlepsze cechy lub mocne strony.

5. Napisz o argumentach, dlaczego ta praca jest właśnie dla Ciebie

Dotarliśmy do części poświęconej argumentacji. W tym miejscu należy przedstawić najsilniejsze argumenty przemawiające za tym, że jest się najlepszym kandydatem dla firmy. Choć tradycyjnie w tej części należy opowiedzieć o swoich dotychczasowych osiągnięciach zawodowych, to ponieważ jest to list motywacyjny bez doświadczenia, najlepiej jest opowiedzieć o swoich najbardziej istotnych umiejętnościach (zwłaszcza tych, które odpowiadają wymaganiom oferty pracy). Dobrze jest również uwzględnić wszelkie wcześniejsze doświadczenia zawodowe, takie jak tymczasowe prace wakacyjne czy nawet wolontariat - wszystko, co pomoże podkreślić Twoje umiejętności.

Doskonały przykład

Oprócz studiów uniwersyteckich spędziłam również czas na wolontariacie w schronisku, które zapewnia schronienie bezdomnym. Jako asystent/ asystentka ds. administracyjnych współpracowałem/ współpracowałam z dostawcami i darczyńcami, aby upewnić się, że organizacja ma wszystkie niezbędne materiały. Dzięki moim zdolnościom organizacyjnym udało mi się zmniejszyć liczbę błędów inwentaryzacyjnych o 15%.

6. Wyjaśnij, dlaczego chcesz dołączyć do firmy

Idealny kandydat powinien odpowiadać kulturze i oczekiwaniom firmy, dlatego w liście motywacyjnym bez doświadczenia należy zawrzeć akapit wyjaśniający, dlaczego wolisz dołączyć do tej, a nie innej firmy. Zapoznaj się z historią firmy, jej wartościami, a nawet posłuż się osobistą anegdotą. Najlepiej, jeśli pokażesz, że piszesz swój list motywacyjny właśnie dla nich.

Doskonały przykład

"Nazwa firmy" zawsze była dla mnie inspiracją. Oprócz najwyższej jakości produktów, naprawdę podziwiam to, że nawet Wasze reklamy i kampanie reklamowe opowiadają jakąś historię i zawsze wspierają cele społeczne. Wasze wartości, takie jak zrównoważony rozwój, naprawdę do mnie przemawiają i dlatego chciałabym stać się częścią tej firmy.

7. Formalne pożegnanie

Aby zamknąć swój list motywacyjny, wystarczy proste i serdeczne pożegnanie. Każde standardowe pożegnanie, takie jak "Z poważaniem" lub "Z wyrazami szacunku", będzie więcej niż wystarczające, aby pozostawić u rekrutera dobry posmak i zapał do zaznaczenia Cię i umówienia się na rozmowę kwalifikacyjną.

Więcej poradników znajdziesz w serwisie Cvninja.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%