Zamknij

5 sposobów na tańsze OC na Śląsku

09:26, 10.09.2020 A.G Aktualizacja: 09:26, 10.09.2020
Skomentuj

Jak pokazują statystyki, najdroższe OC jest dostępne w aglomeracjach warszawskiej, wrocławskiej, trójmiejskiej i śląskiej. Kierowcy ze Śląska, którzy narzekają na wysokie ceny obowiązkowego ubezpieczenia i nie wiedzą, jak je obniżyć, powinni być zainteresowani lekturą artykułu.

1. Porównanie ofert

Kluczowym warunkiem, który trzeba spełniać, aby mieć pewność taniego OC na Śląsku (i nie tylko, bo wszędzie w Polsce), jest znalezienie najlepszej cenowo oferty. To o tyle trudne, że składkę zawsze wylicza się indywidualne, w związku z czym jej poznanie wymaga wykonania kalkulacji. Aby nie tracić czasu na mozolne wyliczenie ceny OC w każdym towarzystwie z osobna, warto skorzystać z usług agenta ubezpieczeniowego lub internetowej porównywarki ubezpieczeniowej.

Zarówno agent, jak i porównywarka pozwalają na błyskawiczną weryfikację składki ubezpieczeniowej w wielu towarzystwach. Widząc, ile kosztuje OC w poszczególnych firmach, łatwo zdecydujesz, która oferta jest najopłacalniejsza. Pamiętaj, że jeśli uda Ci się znaleźć tanią polisę w innej firmie niż obecna, po wykupieniu nowego ubezpieczenia poprzednią polisę musisz wypowiedzieć, aby niepotrzebnie nie płacić za dwa ubezpieczenia. Zobacz, jaki jest wzór wypowiedzenia OC.

2. Wybór auta taniego w ubezpieczeniu

Czy wiesz, że właściciele BMW, Audi, Mercedesów czy Hond płacą nawet o 20-30% więcej za to samo OC co posiadacze Skód, Citroenów, Toyot czy Fiatów? Szczególnie drogie w ubezpieczeniu są samochody z silnikami o dużej pojemności. Dlatego jeśli nie chcesz płacić dużo za OC, nie kupuj takich aut i wybieraj egzemplarze z niewielkim silnikiem oraz o relatywnie małej mocy.

3. Opłacenie składki od razu po kupnie

Jednym z czynników, który może podwyższać cenę OC o 10-20%, jest rozłożenie składki na raty. Mimo że pojedynczy ubytek złotówek jest mniejszy, to łącznie polisa opłacona w dwóch albo więcej transzach zawsze jest droższa niż ubezpieczenie opłacone od razu po kupnie.

4. Dobranie współwłaściciela (dla młodych i niedoświadczonych kierowców)

Jeżeli jesteś młodym kierowcą i dopiero od niedawna posiadasz uprawnienia do prowadzenia auta albo Twoja historia ubezpieczeniowa jest krótka, Twoje OC będzie stosunkowo drogie. Aby je obniżyć, rozważ dodanie w dowodzie rejestracyjnym drugiego właściciela, który wypracował wysokie zniżki za bezszkodową jazdę. Jeżeli chcesz to zrobić, musisz o tym pamiętać już na etapie kupna samochodu, ponieważ każdego właściciela trzeba ująć w umowie.

W tym przypadku kluczowa jest wysokość zniżek, którymi dysponuje współwłaściciel. Aby oszczędzić na OC, powinien on posiadać duże, a najlepiej maksymalne zniżki, dlatego często młodzi ludzie jako drugiego właściciela wybierają jednego z rodziców. To rozsądne postępowanie, które gwarantuje wymierne korzyści finansowe, jednak trzeba pamiętać, że jeśli młody kierowca spowoduje szkodę w ruchu drogowym, zniżki zostaną odebrane również rodzicowi.

5. Bezszkodowe kontynuowanie polisy

Sprzedając samochód i wypowiadając OC zgodnie z instrukcjami zawartymi na stronie https://wypowiadamoc.pl/sprzedaz-samochodu-a-ubezpieczenie-musisz-wiedziec, bieg Twojej historii ubezpieczeniowej się zatrzymuje. Im dłużej trwa luka w ciągłości polisy, tym więcej zniżek tracisz. Ich utrata następuje także w rezultacie stłuczek, kolizji i wypadków, w przypadku których została Ci przypisana wina jako kierowcy. Z kolei za każdy rok bezszkodowej jazdy otrzymujesz 10% zniżek do momentu, aż wypracowujesz je w wymiarze 60%. Wniosek jest jeden: opłaca się jeździć bezpiecznie i uważnie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%