Zamknij
REKLAMA

Jak złożyć wniosek urlopowy w formie elektronicznej?

11:25, 14.12.2020 |
Skomentuj

Złożenie wniosku urlopowego to niezbędny element do tego, aby móc skorzystać z przysługującego każdemu pracownikowi prawa do dni wolnych w pracy. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, w jakiej formie można tego typu dokument przekazać pracodawcy i jakie konsekwencje się z tym wiążą. W poniższym artykule wyjaśniamy wszelkie wątpliwości związane z tym tematem.

Wniosek o urlop - jakie warunki?

Pracownik, który jest zatrudniony na umowę o pracę ma możliwość wnioskowania do swojego przełożonego o przyznanie urlopu. Aby go otrzymać musi spełnić jednak kilka formalności, najlepiej z odpowiednim wyprzedzeniem. Kluczową kwestią pozostaje zawsze to, w jaki sposób obszar ten regulują przepisy polskiego prawa oraz wewnętrzne regulaminy danego przedsiębiorstwa. 

Po co wniosek o urlop?

Wniosek urlopowy tylko z pozoru jest zbędną formalnością. Z perspektywy pracodawcy pełni jednak bardzo istotną funkcję porządkującą i pozwala w taki sposób ułożyć pracę w danym przedsiębiorstwie, aby urlopy pracowników nie odbiły się negatywnie na prowadzonych interesach. W wielu zakładach pracy, szczególnie jeśli zatrudniają one dużą liczbę osób, stworzenie harmonogramu urlopów jest sporym wyzwaniem pod kątem logistycznym.  

Wniosek o urlop - niezbędne elementy 

Każdy wniosek urlopowy powinien posiadać kilka zasadniczych elementów. Jest to bowiem swoiste porozumienie między pracownikiem a pracodawcą. Ustawodawca nie narzuca co prawda żadnego ogólnego wzorca, jak powinien wyglądać wniosek o urlop, ale mimo to pracownicy nie powinni mieć żadnego problemu ze stworzeniem takiego dokumentu. We wniosku muszą znaleźć się przede wszystkim dane pracownika, rodzaj oraz nazwa zajmowanego przez niego stanowiska w firmie, a także dokładny okres, w jakim chce wziąć urlop. Pamiętajmy także o tym, że wniosek musi być przez składającego podpisany i skutecznie przekazany na ręce pracodawcy lub do działu kadr. 

Wniosek urlopowy - w jakiej formie złożyć?

W coraz większej liczbie przedsiębiorstw istnieje możliwość złożenia wniosku zarówno w  formie tradycyjnej, czyli papierowej oraz online. Jeśli chodzi o ostatnie rozwiązanie dokument taki można przesłać między innymi mailem lub przy użyciu specjalnego, wewnętrznego i wdrożonego w danej firmie systemu elektronicznego. Jest to bardzo wygodny mechanizm, dzięki któremu pracownik od razu otrzymuje powiadomienie o tym, że wniosek został dostarczony.  

Elektroniczny wniosek o urlop 

Czy wniosek o urlop może zostać złożony w formie elektronicznej? Tego rodzaju pytania zadają sobie zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a my spieszymy z odpowiedzią! Jak się bowiem okazuje, polski prawodawca przewiduje możliwość składania wniosków urlopowych za pośrednictwem narzędzi do porozumiewania się na odległość. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w dzisiejszych czasach. Przynosi ono korzyści obu stronom, a najważniejszymi z nich są bez wątpienia oszczędność czasu, a także możliwość pewnego rodzaju usystematyzowania kwestii związanych z obiegiem dokumentacji w firmie. 

 

 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA