Zamknij

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

11:49, 08.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:50, 08.01.2021
Skomentuj

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że większość z nas potrzebuje dziś kredytu hipotecznego, aby zakupić własny kąt na ziemi. Niewielu szczęśliwców jest w stanie pochwalić się domem lub mieszkaniem, na które po prostu mieli pieniądze. Realia są takie, że trzeba się posiłkować pomocą z banku. Jak to jednak zrobić, by zawczasu poznać wszystkie koszty?

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to pożyczka z banku, która musi być przeznaczona na konkretny i wskazany w umowie kredytowej cel. Jeśli więc chcesz zbudować dom lub kupić mieszkanie, należy zapoznać się z ofertami właśnie kredytów hipotecznych. Żadna inna opcja nie będzie tak korzystnie oprocentowana. Rozłożenie takiego kredytu można ustanowić na kilkadziesiąt lat, z czego klienci najczęściej decydują się na dwadzieścia pięć lat. Trzeba brać pod uwagę, że im dłuższy okres kredytowania, tym większa suma, którą realnie będziemy musieli zwrócić do banku.

Od czego należy zacząć staranie się o kredyt hipoteczny?

Ubieganie się o kredyt hipoteczny zaczyna się od sprawdzenia swojej sytuacji. Czy jest stabilna? Czy mamy konkretne plany? Czy jesteśmy szczęśliwi i planujemy rodzinę? Od tego wszystkiego i wielu innych czynników należy uzależnić chęć wzięcia kredytu. Szybciej zdecyduje się na niego szczęśliwa para niż rozwodzące się małżeństwo. Stabilność finansowa to poczucie bezpieczeństwa, bo pewność możliwości spłat każdej raty jest niezwykle istotna. Oczywiście większość, jak nie każdy bank oferują ubezpieczenie na wypadek braku płynności finansowej, na przykład po stracie pracy. Warto zaznajomić się z taką opcją.

Udając się do banku, zaczniemy najprawdopodobniej od oceny naszej zdolności kredytowej. Przedstawiciel sprawdzi w odpowiednim systemie naszą historię kredytową i zaproponuje wstępną ofertę. Każdy bank będzie nas traktował nieco inaczej, bo jest to kwestia bardzo indywidualna.

Czy wkład własny jest istotny?

Niezwykle istotnym elementem jest właśnie wkład własny. Jego brak może rodzić problemy, ponieważ bez niego nasza zdolność kredytowa znacznie maleje. Wkład własny na poziomie dwudziestu procent wartości przyszłego domu to zwykle minimum wymagane przez bank. Im większy wkład własny, tym ostateczne koszty kredytu hipotecznego będą niższe. Pamiętajmy jednak, że kredyt hipoteczny i jego raty to nie wszystkie koszty związane z zakupem mieszkania, więc nie warto pozbawiać się wszystkich oszczędności, aby zasilić nimi wkład własny. Może się okazać, że konieczne będzie odłożenie wzięcia kredytu na czas uzbierania wyższej kwoty. To nie jest temat, w którym warto się spieszyć.

Czy jesteś zdecydowany na konkretne lokum?

Jeśli już wiemy, że opcja kredytu hipotecznego jest dla nas dostępna i dysponujemy odpowiednim wkładem własnym, czas poszukać mieszkania lub domu, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. To nie jest wybór, który podejmuje się w kilka dni, tak więc warto wziąć pod uwagę, że może to potrwać minimum kilka tygodni, jeśli będziemy mieli szczęście. To, na jakie lokum się zdecydujemy, będzie miało bezpośredni wpływ na koszty naszego kredytu, więc należy to robić świadomie i rozważnie. Być może decydując się na tańszy dom lub mieszkanie, skrócimy sobie okres kredytowania lub zmniejszymy wysokość pojedynczej Raty kredytu hipotecznego - wszystko zależy od naszych możliwości finansowych i oczekiwań wobec comiesięcznych spłat.

Jakie są więc realne koszty kredytu hipotecznego?

Jesteśmy już przygotowani do oglądania ofert banków. Teraz czas na faktyczne koszty. Kiedy przedstawiciel zaoferuje nam kilka opcji kredytowania, warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak:

  • RRSO - Rzeczywista Stopa Procentowa, która powinna być jak najniższa,
  • ubezpieczenie - obowiązek lub jego brak,
  • opłaty przygotowawcze,
  • prowizja,
  • marża,
  • produkty przy okazji - obowiązek podpisywania dodatkowych umów,
  • możliwość wcześniejszej spłaty kredytu i koszt tej czynności, jeśli jest możliwa,
  • wybór między ratami stałymi lub malejącymi.

Jeśli wszystko sprawdzimy i będzie to odpowiadało naszym oczekiwaniom, nie pozostanie już nic innego, jak podpisać umowę i czekać na swoje cztery kąty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%