Zamknij

Dlaczego warto się zaopatrzyć w zegarek z pulsoksymetrem Garmin Fenix 6?

12:18, 15.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:35, 09.12.2022

Kilka lat temu na rynku zegarków sportowych pojawiły się pulsometry wyposażone w nadgarstkowy pulsoksymetr. Technologia służąca do pomiaru wysycenia krwi tlenem została zapożyczona z medycyny, ale nie oznacza to, że w sporcie nie znajduje zastosowania. Wyjaśniamy kiedy i dlaczego warto zaopatrzyć się w pulsoksymetr, a także które z oferowanych obecnie rozwiązań będzie najlepsze.

Czym jest pulsoksymetria?

Pulsoksymetria to jedna z metod optoelektronicznych, która pozwala na całkowicie nieinwazyjny pomiar wartości fizjologicznych. Przezskórny pomiar wysycenia krwi tlenem wykorzystuje promieniowanie czerwone i podczerwone. Różnica w ich pochłanianiu przez oksyhemoglobinę oraz hemoglobinę zredukowaną w korelacji z obiektywną, zaprogramowaną stałą wartością pozwala wyliczyć, jak duża część czerwonych krwinek przenosi tlen w naszym ciele. Ta wartość, wyrażona procentowo, to właśnie SpO2, czyli saturacja krwi. U zdrowych osób, bez problemów z układem krążeniowo-oddechowym, wartość natlenienia powinna wahać się pomiędzy 95, a 98%. Niższe wartości mogą pojawić się jedynie w określonych sytuacjach (np. zapalenie płuc, zarażenie wirusem SARS-CoV-2 albo wprowadzenie organizmu w stan hipoksji podczas treningu wysokościowego). Pełne wysycenie tlenem (99 do 100%) nigdy nie wystąpi w warunkach naturalnych. Do tego niezbędna jest komora tlenowa albo podłączenie pacjenta pod zbiornik z tlenem.

Zegarek sportowy z pulsoksymetrem – kto z niego skorzysta?

Sportowców wytrzymałościowych z pewnością zaciekawi fakt, że pulsoksymetr obecny np. w zegarku Garmin Fenix 6 https://www.abcgps.pl/garmin-fenix-6 świetnie nadaje się jako narzędzie mierzące aklimatyzację do pracy na wysokości. Jak działa ten mechanizm? Kiedy trenujemy w górach, zmuszamy organizm do pracy w środowisku rozrzedzonego tlenu. Z pewnością każdy biegacz, który próbował swoich sił w górskiej przebieżce zauważył, że intensywność pracy, która na nizinach jest komfortowa, w górach będzie niemal na pewno nie do utrzymania. Prędkość biegu drastycznie spadnie, a tętno szybuje do góry. Dzieje się tak dlatego, że tlenu w powietrzu jest zbyt mało, aby zasilić pracujący organizm. Dlatego konieczne jest zoptymalizowanie zapotrzebowania na tlen. Jak do tego dochodzi? Białko zwane erytropoetyną (EPO), które bierze udział w procesie krwiotwórczym, jest odpowiedzialne między innymi za wytwarzanie erytrocytów. Kiedy organizm zorientuje się, że bodziec treningowy jest zbyt intensywny w stosunku do jego możliwości tlenowych, zaczyna zmuszać nerki do zwiększonego wydzielania EPO, a to z kolei prowadzi do zwiększenia możliwości tlenowych.

Oczywiście aklimatyzacja jest procesem długotrwałym i nie wystarcza trenować w górach przez dwa dni raz w roku. Co więcej, następuje ona stopniowo. Jeżeli nie chcemy się przetrenować, wysokość treningów należy zwiększać stopniowo i to dopiero, kiedy organizm przyzwyczai się do poprzednich warunków. Dzięki zegarkowi wyposażonemu w pulsoksymetr jesteśmy w stanie monitorować przystosowanie organizmu do wysiłku na dużej wysokości, a także mądrze progresować, wykorzystując 100% możliwości.

Pulsoksymetr a koronawirus

Oprócz oczywistych korzyści dla sportowców pulsoksymetr znajduje zastosowanie także w profilaktyce chorób cywilizacyjnych – obciążenie układu krążenia, cukrzyca, a ostatnimi czasy, także wirus SARS-CoV-2. Monitorując saturacje krwi, możemy w porę przewidzieć kłopoty z układem oddechowym i zawiadomić służby ratownicze. Od szybkiej i świadomej, reakcji może zależeć nasze zdrowie lub życie. Zwłaszcza w świetle ryzyka zarażenia koronawirusem analiza odczytów pulsoksymetru może pomóc zadziałać we właściwy sposób. Ocena wyników urządzenia jest banalnie prosta, a dzięki temu możesz mieć koronawirusa pod kontrolą!

Który zegarek z pulsoksymetrem wybrać?

Obecnie dwie z czterech firm przodujących w produkcji elektroniki dla sportowców zdecydowały się na wprowadzenie technologii pulsoksymetrii w swoich produktach. Mowa o markach Garmin oraz Coros.

W przypadku firmy Garmin pulsoksymetr znajdziemy w każdym zegarku sportowym, który został wyposażony w najnowszą generację czujnika tętna Garmin Elevate 3.0. Najbardziej popularnym modelem z pulsoksymetrem jest obecnie zegarek Garmin Fenix 6 wyposażony w ponad 100 różnych funkcji sportowych. Nowy czujnik Elevate obecny w tym zegarku w stosunku do poprzednich sensorów różni się krótszym czasem próbkowania, odczytem tętna pod wodą oraz właśnie pulsoksymetrem.

Zegarek z pulsoksymetrem przyda się każdemu, kto chce trenować świadomie. Dzięki niemu przygotowanie do biegów i tras górskich będzie łatwiejsze i nie będziemy musieli działać po omacku, zastanawiając się, czy nadszedł już czas na zmianę piętra wysokościowego. Z tego rozwiązania skorzystają także osoby chcące dbać o swoje zdrowie. Analiza odczytów pulsoksymetru pomaga w utrzymaniu odpowiednio wysokiej jakości życia oraz walce z koronawirusem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%